Çankaya Köşkü Yıkılacak Mı? - Kozmopolitik

 Çankaya Köşkü Yıkılacak Mı?

Son günlerde sıkça konuşulan "Çankaya Köşkü Yıkılacak mı?" sorusu, Meclis gündemine taşındı. CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Başbakan'ın yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi sundu.

Atatürk’ün mirası ve 11 Cumhurbaşkanı'na ev sahipliği yapan tarihi Çankaya Köşkü’nün yıkılacağı iddialarının basında ve sosyal medyada dile getirildiğini belirten Bozkurt, bununla ilgili “Atatürk’ün Köşkü Olan Çankaya Köşkü Yıkılmasın” başlıklı bir imza kampanyası başlatıldığını ifade etti.

1928 yılında mimar Ernest Egli’nin, Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde tasarladığı ilk yapılardan ve cumhuriyetin modernite projesinin ilk örneklerinden olan Marmara Köşkü’nün, yargı süreci devam ederken geçtiğimiz yıl yıkıldığını hatırlatan CHP’li Bozkurt, bu durumun Çankaya Köşkü’nün de yıkılacağına yönelik endişeleri güçlendirdiğini ifade etti.

Çankaya Köşkü’nün yıkımının planlandığı iddialarının doğru olup olmadığını, konu ile ilgili kamuoyuna açıklama yapılmasının düşünülüp düşünülmediğini soran Bozkurt ayrıca, “Çankaya Köşkü gibi Ulusal Kurtuluş Savaşı’mız, Ata’mız ve cumhuriyetimiz ile özdeşleşmiş bir tarihi yapının, bütün dünyadaki benzerleri gibi, korunması gerektiği düşüncesine katılıyor musunuz?” sorusunu yöneltti.