Cem Bialetti’de Pazartesi Grev Başlıyor - Kozmopolitik

 Cem Bialetti’de Pazartesi Grev Başlıyor

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye işçiler, 4 ay süren toplu sözleşme pazarlığında anlaşma sağlanamadığı için Pazartesi günü saat 16.30’da greve çıkıyor.

İleri'de yer alan habere göre; Temmuz ayında başlayan sözleşme görüşmelerinde, ücret anlaşmazlığı olunca uyuşmazlık zaptı tutuldu. 130 sendikalı ve 20 idari personelin çalıştığı fabrikada arabulucu sürecinden de sonuç alınamaması üzerine, yasal süre dolması nedeniyle Pazartesi günü greve çıkılacak.

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde bulunan Cem Bialetti fabrikasında 1 Temmuz 2016’dan itibaren geçerli olacak toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, taraflar ücret konusunda anlaşamadı. Sendika saat ücretlerine 1 lira 50 kuruş zam isterken, işveren 2016 yılının Temmuz ve Ekim aylarında yüzde 3, Kasım ve Aralık aylarında ise yüzde 3 teklif etti. İşçilerin beklentisini karşılamayan bu teklifte anlaşma sağlanamayınca başlayan arabuluculuk sürecinde de sonuç alınamadı ve grev kararı fabrikaya asıldı. Yasa gereği 60 günlük süre dolduğu için de Pazartesi günü saat 16.00 vardiyasının çıkışı ile grev başlatılacak. Sendika, OHAL dolayısıyla grev uygulaması için ilgili tüm kurumlara bildirimde bulundu.