Cengiz Holding Zam Vermeyince Murgul Madencileri Grev Kararı Aldı - Kozmopolitik

 Cengiz Holding Zam Vermeyince Murgul Madencileri Grev Kararı Aldı

Cengiz İnşaat’ın Murgul işletmesinde çalışan işçilerin maaşlarında ve özlük haklarında iyileştirme taleplerine şirket yanıt vermeyince işler greve çıktı.

Artvin Cerattepe’yi talan edecek maden projesinin üstlenici firması AKP’nin talan ortağı Cengiz Holding’in Murgul işletmesinde grev var.

Sendika.org'daki habere göre; Cengiz İnşaat Murgul işletmesinde çalışan işçilerin maaşlarında ve özlük haklarındaki iyileşmeler için görüşme taleplerine işletme yönetimi cevap vermeyince işler greve başladı. Üç vardiyalı olarak çalışan madendeki sabah ve akşam vardiyaları greve destek verirken şirket işçilerin ailelerini telefonla arayıp “Direnişi bırakmazlarsa çocuğunuzu işten atacağız” diyerek tehdit etmeye başladı.

Murgul işçileri şirkete taleplerini kabul ettirmek için geçen yıl da greve çıkmış, istedikleri zammı şirkete kabul ettirmişlerdi. Murgul madencileri, 2014 yılında Cengiz’in ilçeye kurmak istediği siyanür tesisine karşı halka destek vermiş, fabrika önüne gelerek iş başı yapmayacağını açıklayan yaklaşık 900 işçi, “Biz bu halkın katili olmayacağız” demişti.