Cerattepe'de Maden Çalışmaları İlk Hayvanları Vurdu - Kozmopolitik

 Cerattepe'de Maden Çalışmaları İlk Hayvanları Vurdu

Danıştay'ın 'madencilik yapılabilir' yönündeki yerel mahkeme kararını onamasının ardından madencilik faaliyetlerinin başladığı Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde ilk kriz baş gösterdi.

BirGün'deki habere göre; Danıştay'ın 'madencilik yapılabilir' yönündeki yerel mahkeme kararını onamasının ardından madencilik faaliyetlerinin başladığı Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde ilk kriz baş gösterdi. Cerattepe maden sahasının kuzey ve güney galeri bölgesinden çıkan atıkların bırakıldığı iddia edilen su kaynakları kirlendi. Bölge sakinleri sudan içen hayvanlarının hastalandığını belirtti, sudan numune alan Yeşil Artvin Derneği yönetimi tepkisini dile getirdi.

Cerattepe bölgesine çıkan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve yönetimi kirlenen su kaynaklarını inceledi, hayvanları hastalanan çiftçilerle görüştü. Heyet, farklı bölgede su numuneleri alarak tahlile gönderdi. Cerattepe’de ki kuzey galerinin hemen altında bulunan merada geçimini hayvancılıkla sağlayan Fikret Beyaz, 11 hayvanının hastalandığın belirterek maden şirketinin çalışmaya başlamasının ardından su kaynaklarının kirlendiğini öne sürdü. Beyaz, "Ben burada beş altı yıldır aynı merada hayvan besliyorum. Maden şirketi başlayana kadar her an gibi bir sıkıntımız sorunumuz yoktu. Şirketin çalışmalarının ardından artık suyumu veriyor, tünelin içini mi boşaltıyor bilmiyorum benim yaklaşık. 27 tane malım zehirlendi. Hayvanlardan hiçbir türlü verim alamıyorum" dedi.

Beyaz'ın ifadesine göre "Hayvanlar cansız kaldı, ishali durmuyor, ağrıları, sancıları durmuyor. Yatıyor kalkmıyor, geviş getiremiyor. Ben bu maden çalışması başlayana kadar böyle bir şeyle karşılaşmadım, görünen bu meranın tamamı tapuludur bizim dedelerimiz de gelir şahitlik yapar biz bu suyu böyle görmedik. Bizi normal yolumuz kapalı, bizim o bölgeden geçmemize zaten izin vermiyorlar. Görevliler geldi numune aldılar, burada benim büyük zararım var ben bir maden şirketi yüzünden bu merayı terk edemem. Terk edecekse maden şirketi terk etsin" dedi.

Bu bölgede 100’e yakın büyükbaş hayvan olduğunu ifade eden Beyaz, "kurban bayramına şurada ne kalmış ben ne yapacağım" dedi.

Çalışmaların güney galeri bölümün alt tarafından bulunan Hatila Köyü sakinlerinden Mevlüt Altuntaş, derelerin tamamen beyaz renkte büründüğünü ifade ederek, "sebze ve meyvelerin sulamak için kullandığımız su kirlendi. Biz yıllarca böyle bir şeye tanık olmadık" dedi.