Artvinliler endişeli - Kozmopolitik

 Artvinliler endişeli

Artvin Valiliği'ne başvuran Yeşil Artvin Derneği, oluşturulacak bir heyetle bölgeye çıkmak için izin istedi.

Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki heyetin 2 gün önce Ankarada Başbakan Ahmet Davutoğlu ile gerçekleştirdiği toplantıda, 'hukuki süreç sona erene kadar çalışma yapılmaması kararının alınmasından sonra Artvin'de gözler Cerattepe bölgesine çevrildi. Ancak kararın ardından 2 gün geçmesine rağmen Cerattepeye çıkış yasağı sürüyor. Jandarma ekiplerinin bariyerle kapattığı Cerattepe yoluna araç ve yaya girişine izin verilmiyor. Cerattepeye çıkan yol güzergahı ile Artvin Valiliği ve Vali Konağı önünde kalabalık polis gruplarının aldığı güvenlik önlemleri de sürüyor.

CERATTEPEYE ÇIKMAK İÇİN BAŞVURU

Cerattepe bölgesine çıkış yasağı sürmesi vatandaşları endişelendiriyor. Artvin Valiliğine başvuran Yeşil Artvin Derneği, Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu üyeleri ve basının da yer aldığı bir heyetin Cerattepeye çıkması için izin istedi.

Bu arada maden şirketine ait 3 araç dün gece yarısı Cerattepe bölgesinden indirilip Artvin'den ayrıldı.

"BAŞBAKANIN SÖZÜNE RAĞMEN ÇALIŞMA VAR MI GÖRMEK İSTİYORUZ

Cerattepe'deki mücadelenin sürdüğüne dikkat çeken Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve avukatı Bedrettin Kalın, Başbakan Davutoğlu'nun hukuki süreç sona erene kadar Cerattepede madencilik faaliyeti olmayacağını açıklamasının ardından kendilerinin de bölgeyi görmek istediğini söyledi.

Bedrettin Kalın, "Artvin Valiliği'ne bir dilekçe ile başvuruda bulunarak bir heyetin Cerattepe bölgesine çıkarak inceleme gezisi yapmak istediğini bildirdik. Türkiye kamuoyu ve Artvindeki hemşerilerimiz merak içerisinde. Başbakanın sözü gereği orada bir faaliyet yapılıyor mu, durdu mu ve çevreye bir tahribat veriliyor mu bunu bilmek istiyoruz" dedi.

"İDARECİLER BAŞBAKANIN SÖZÜNÜ HAVADA BIRAKTI"

Başbakan Davutoğlunun faaliyet yapılmayacağına dair söz verdiği gün Artvin Orman Bölge Müdürlüğünün maden şirketine yer tahsis işlemini yaptığını hatırlatan Bedrettin Kalın, şunları söyledi:

"İlin yöneticileri nasıl bir niyetle bunu yapıyor bilemiyoruz. Cerattepe ile ilgili olarak Başbakan ile yapılan görüşmede her hangi bir faaliyette bulunulmayacağı sözü verilirken, buradaki idarecilerin Başbakan'ın sözünü havada bırakır nitelikte bir tasarrufta bulunması son derece kötü olmuştur. Bunun idarecilikle alakası yoktur. Yangından mal kaçırır gibi yer teslimi yapmanın hukuki bir dayanağı da yoktur. Başbakanın sözünü havada bırakır bir tavır oldu. Bu nedenle Cerattepe'ye çıkarak ne yapıldığını görmek istiyoruz."

CERATTEPE FENOMENİ OLDU

Bu arada, geçen pazar günü polisin hastane kavşağındaki sert müdahalesi öncesinde yaptığı maden karşıtı konuşması sosyal medyada binlerce kez izlenen 61 yaşındaki Şadiye Dönmez, konuşmasının bu kadar ilgi göreceğini kendisinin de tahmin etmediğini söyledi.

Cerattepeden maden çıkarılmasını istemediğini anlatan Şadiye Dönmez, "Artvinin perişan olmasını, doğamızın yok olmasını istemiyorum. Çam ağaçları benim çocuğum gibidir. Ben Cerattepeye gittiğimde onları seviyorum, sarılıyorum, okşuyorum. Daha önce iki kez barajlardan dolayı yerimizi, yurdumuzu değiştirdik. Şimdi Artvinden de mi bizi çıkaracaklar? Onun için madeni istemiyorum" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlunun Artvin halkını dinlemesinin kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden Dönmez, Başbakan'ın maden çalışmasını tamamen durdurmasını istedi.

TEMA: ARTVİN TOPLUMSAL UZLAŞMANIN SİMGESİ OLSUN

Tema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç da, Cerattepenin kurtulmasını istediklerini belirterek, Başbakanın Artvin heyetini kabul etmesiyle çok önemli bir aşama kaydedildiğine dikkat çekti.

Türkiyede her konuda olduğu gibi çevre mücadelesinde de birbirimizi dinlemeye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Ataç, "Artvin halkının eski huzuruna kavuşmasını ve projenin tamamen iptal edilmesini umuyoruz. Süreci yakından takip etmeyi de sürdüreceğiz. Artvin toplumsal uzlaşmanın simgesi olsun çağrısında bulunuyoruz. Ülkemizdeki tüm doğal varlıklarımız gibi Artvini de gelecek kuşaklara tüm zenginlikleriyle bırakmak hepimizin görevidir. Artvinin doğal varlıklarının yer altı kaynaklarından çok daha değerli olduğunu düşünüyoruz. Artvin doğasının korunması halinde ülkemizin ekonomik gelişimine yer altı zenginliklerinden çok daha fazla değer katacağına inanıyoruz" dedi.

MADEN ÇIKARSA NE KAYBEDERİZ?

Cerattepedeki madencilik faaliyetleri ile çok şey kaybedileceğine dikkat çeken Deniz Ataç, "Artvin halkının yaşam alanını, Artvinin kültür ve geleneklerini, Artvin halkının temiz su hakkını, Hatila Milli Parkından fazlasını, biyolojik çeşitliliği, bir daha asla geri kazanamayacağımız türleri, dünyanın en büyük el değmemiş, doğal, yaşlı orman ekosistemini, bölgedeki ormanların gelecek nesillerini, göç eden kuşların konacağı yuvaları kaybederiz" diye konuştu.

Muhammet KAÇAR- Adem GÜNGÖR/ARTVİN, (DHA) -