Çerçioğlu Cemevi Yapımını Engelledi - Kozmopolitik

 Çerçioğlu Cemevi Yapımını Engelledi

Daha önce Aleviler tarafından Kent meydanı’nda protesto edilen ve sarfettiği iddia edilen “Beni Alevilere muhtaç etmeyin.. Alevileri benden uzak tutun” söylemi ile Alevi vatandaşların tepkisini alan CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, bu kez de MHP’li Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın’ın ilçesine yapmak istediği Cemevini engelledi.

Daha önce Alevilerin talep ve sorunlarına duyarsız kalan, kendisiyle görüşmek isteyen Alevi Sivil Toplum örgütlerine randevu bile vermeyen, Aleviler hakkında olumsuz söylemlerde bulunduğu için Alevilerin büyük tepkisini çeken ve kent meydanında protesto edilen, Aleviler ve CHP'liler tarafından Alevi Kökenli olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na defalarca kez şikâyet edilen CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun, MHP'li Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın'ın ilçesinde yaşayan Alevi hemşehrilerinin talebi doğrultusunda Germecik'e kazandırmak istediği "Cemevi" yapılmasını engelledi.

Aydın Büyükşehir Meclis’in Temmuz ayı toplantısında yapılan görüşmelerde Germencik Belediyesi sınırlarında bulunan ‘muhtelif köylerdeki kadastro boşluklarının büyükşehir belediyesine geçsin’ istemi Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın’ın yapacağı cemevi projesine engel oldu.

Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun bu engeline tepki gösterdi. Başkan Çerçioğlu’nun Alevilere karşı olan bu tutumuna anlam veremediğini söyleyen başkan Akın, “Başkan Çerçioğlu’nun Alevi vatandaşlara karşı bu düşmanlığı ve kini nedir anlamakta güçlük çekiyorum” dedi.

Başkan Ümmet Akın Cemevi yapımının engellenmesi konusuna şöyle açıklık getirdi:

“İlçemizde zamanında kadastro boşluğu olarak bulunan tescil harici araziler vardı. Katıldığımız Büyükşehir Meclis Toplantısında Özlem Çerçioğlu tarafından bu arazilerin Büyükşehir adına tescil edilmesi maddesi görüşüldü. Bizim projelerimizin olduğu bu yerlerin belediyemiz tarafından kullanılması için ihtisas komisyonuna itirazda bulunduk. Tescil ancak tapu kadastro tarafından ya da mahkemeler tarafından verilir. Aydın Büyükşehir Belediyesi böyle bir yetkiye sahip değildir. Bu konuda gerekli itirazlarda bulunduk. Tasfiye listesinin içinde bulunan Kızılcapınar Mahallesinde 7 bin 700 m2 lik bir meydan vardı, burada cem evi yapacaktık. Meclis toplantısında da ‘Kzılcapınar’da ki meydana cemevi yapacağız niye devralıyorsunuz’ dedik. Hiçbir cevap alamadık. Aydın Büyükşehir Belediyesi yine Germencik Belediyesi’nin yapacağı projelere taş koydu. Cem evi yapmamızı ve vatandaşlarımıza hizmet vermemizi engelledi. Cemevini kabul etmedi ve ‘orası meydan olarak kalacak’ dedi. Bu konuda gerekli tüm işlemlerimizi başlatıyoruz. Vatandaşımıza hizmet etmek ve projelerimize devam etmek için yargı çabamız devam edecek” dedi.
Aydın’da Alevi Güç Birliği Platformu, CHP’li Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, Alevilere yönelik sorunlara duyarsız kaldığı ve Alevi örgütlerine randevu vermediğini söyleyerek Belediye binası önünde eylem yapmıştı.

O günkü eylemde ortak açıklamayı yapan Hacı Bektaş-ı Veli Vakfı Aydın Şube Başkanı Rıza Akdeniz, cemevlerinin beş yıldır belediye sınırına alınmasını beklediklerini ifade etmiş, “Aydın Büyükşehir oldu cemevleri hâlâ belediyenin sınırına giremedi” açıklaması yapmıştı.

Rıza Akdeniz, Belediye Başkanı Çerçioğlu’nun seçim çalışmaları sırasında dağ köylerinde, “Beni Kürtlere ve Alevilere muhtaç etmeyin.. Alevileri ve Kürtleri benden uzak tutun” diyerek oy istediğini iddia ederek, “Alevileri kandıramazsınız, inanç özgürlüğü ve eşit yurttaşlık temeline verilen mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz” şeklinde açıklama yapmıştı.