Çevik Kuvvet 'Sivas Kangalı' Kullanacak - Kozmopolitik

 Çevik Kuvvet 'Sivas Kangalı' Kullanacak

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan proje ile çevik kuvvet polisleri eylemlere saldırılarında artık Kangal köpeği kullanacak.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ‘milli ırk’ olarak nitelediği Kangal köpeğini eylemlere saldırılarda kullanacak.

AA'nın haberine göre; proje için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis köpek eğitmenleri Sivas'ın Altınyayla ilçesi Altın Kangal Yetiştirme Çiftliği'ne gelerek incelemelerde bulundu. Buradan alınan 3- 4 aylık 10 yavru Kangal köpek, verilecek eğitimin ardından çevik kuvvet polisleri tarafından eylemlerde kullanılacak.

'MİLLİ IRKIMIZ DEĞERLENDİRİLİYOR'

Altınyayla İlçesi'nde Kangal köpeği yetiştiriciliği yapan Murat Taşdelen, Kangal köpeklerinin eylemcilere saldırıda kullandırılmak istenmesini 'milli ırkımız değerlendiriliyor' diye yorumladı ve şunları söyledi:

"İstanbul Emniyeti Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nden bir talep geldi. Kangal köpeğini güvenlik amacıyla kullanacaklar. Toplumsal olaylara müdahalede kullanmak için Kangal köpeğini tercih ettiler. Şu anda bir proje aşamasında olduğu söylendi. Bilindiği gibi bir çok köpek ırkı yurt dışında toplumsal olaylara karşı kullanılmakta. Ülkemizde de Kangal köpeği meşhur olduğu için şu an milli ırkımız değerlendiriliyor. Bu konuda yavru Kangal alımı için çiftliğimiz seçilmiştir. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ilk etapta 10 tane yavru Kangal köpeğini sağ salim teslim ettik. İleri zamanlarda performansa göre değerlendirilip bu kapasite artırılacak. Sivas'ta bir çok üretim yerini gezdiler ve araştırma sonucu bizim çiftliğimizi seçtiler. Biz de köpekleri almaya gelen polis arkadaşlarımızı Kangal köpeğinin bakımı ve beslenmesi konusunda bilgilendirdik."

'GÖRÜNTÜ OLARAK CAYDIRICI'

Kangal köpeğinin fiziki yapısı nedeniyle diğer ırklara oranla daha caydırıcı olduğunu söyleyen Taşdelen şöyle devam etti:

"Yurt dışında toplumsal olaylarda polise yardımcı bir çok köpek ırkı kullanılmaktadır. Ülkemizde de bu köpekler dışarıdan gelmektedir. Polis teşkilatımız şimdi yerli köpekleri eğitip bütün birimlere dağıtmayı planlıyor. Kangal köpeği üst seviye bir köpektir. Diğer Alman ve Belçika kurduna oranla fiziksel yapı olarak üst seviyededir. Toplumsal olaylarda ilk başta Kangal köpeğinin görüntü olarak caydırıcı bir özelliğe sahip olacağını düşünüyorum."