CHP, Alman Yazılımıyla Dinlenmiş - Kozmopolitik

 CHP, Alman Yazılımıyla Dinlenmiş

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Adalet Yürüyüşü sırasında CHP’lilerin telefonlarına bir Alman şirketinin dinleme amacıyla ürettiği virüs programının yerleştirildiği iddialarının tüm boyutlarıyla araştırılmasını istedi. TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu’nun CHP Sözcüsü Yarkadaş, “Alman gazetelerinde yer alan iddialar, bir ulusal güvenlik sorunuyla karşı karşıya kaldığımızı gösteriyor” dedi.

TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu’nun hemen toplanması ve konuyu tüm boyutlarıyla ele alması gerektiğini de belirten Yarkadaş, “Bu skandala sessiz kalmak, yapılanı onaylamaktır” ifadesini kullandı. Yarkadaş, komisyon başkanı AKP’li Alpaslan Kavaklıoğlu’nun, MİT ve Emniyet İstihbarat Dairesi yetkililerini de toplantıya davet etmesini istedi.

Komisyonun denetim alanında bulunan MİT’e de çağrı yapan Yarkadaş, “MİT yetkililerini de iddiaların araştırılmasına ilişkin çalışma yapmaya davet ediyoruz. MİT, bu iddialar doğruysa partimize bilgi vermeli ve bu faaliyetin tüm boyutlarını ortaya çıkarmalıdır” diye konuştu.

Alman gazetelerinde yer alan, “CHP’nin adalet yürüyüşüne katılan birçok kişinin telefonuna Finfisher adlı şirketin ürettiği dinleme - izleme amaçlı virüs bulaştırıldı” iddiasını TBMM’ye taşıdığını da ve araştırma önergesi verdiğini belirten Yarkadaş, “Meclis kapanmadan sorularımıza cevap istiyoruz” dedi. CHP’li vekil, Başbakan Binali Yıldırım’ı da konuya ilişkin açıklama yapmaya davet etti.

‘İstihbarat birimleri uyumuş
Yarkadaş, “Ancak bu iddialar doğruysa, Türk İstihbarat birimlerinin de büyük bir zaafiyet içinde olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. ‘İstihbarata Karşı Koyma’ (İKK) birimleri ne yapmaktadır? Belli ki; Türkiye, isteyenin istediği gibi at oynattığı bir alana dönüşmüştür. Bu büyük bir ulusal güvenlik zaafiyetidir” dedi.