CHP Lideri Tek Aday Ve Blok Liste Tartışmalarına Noktayı Koydu - Kozmopolitik

 CHP Lideri Tek Aday Ve Blok Liste Tartışmalarına Noktayı Koydu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinde başlayan kurultay süreci hakkında kırmızı çizgilerini PM toplantısında ilan etti.

Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanan ve yaklaşık 5 saat süren Parti Meclisi toplantısında olağan kurultay süreci de gündeme geldi.

Düzgün Haber’in edindiği bilgiye göre toplantıda söz alan PM üyesi Burhan Şenatalar, ilçe ve il kongrelerine tek adayla gidileceği ve olağan kurultayda blok listenin uygulanacağına ilişkin haberlere dikkat çekerek, “Bu haberler parti tabanında rahatsızlık yaratıyor. CHP, Parti içi demokrasi konusunda herkese örnek olan partidir. Burada çarşaf listeyle seçimlerin yapılacağı ilan edilse iyi olur” önerisinde bulundu.

Şenatalar’ın önerisine yanıt veren Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Çarşafın da blok listenin de kendilerine göre avantajları var, dezavantajları var. Her iki yöntem dışında örgütümüzün motivasyonunu kırmadan iktidar hedefini ortaya çıkaracak bir yöntem bulmalıyız” dediği öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU NOKTAYI KOYDU
CHP PM toplantısının kapanışında konuşan Kılıçdaroğlu, Parti içinde aylardır devam eden blok liste ve tek aday listesine noktayı koydu.

“HERKES YARIŞABİLİR AMA!…’
Genel Merkez olarak il ve ilçe kongrelerinde tek aday dayatması içinde olmadıklarını belirterek, “Elbette herkes demokratik şekilde yarışabilir. Ancak ben eski alışkanlıkların nüksetmesini kabul etmiyorum. Yarışalım derken, birbirlerini kırmalarını, küsmelerini, örgütün parçalanmasını, yarışan adayların ve onları destekleyenlerin kongre bitse de düşman olmalarını kabul etmiyorum. Demokratik şekilde yarışıp, kaybeden kazananın elini kaldırsa hiçbir sorun yok. Bu demokratik olgunluk olacaksa bir değil beş aday yarışsın. Biz yarıştan yanayız ama kavgaya karşıyız. Yarışa izin veririz ama kavgaya izin vermeyiz. Bizim kaygımız bundan kaynaklanıyor” dedi.

‘KİMSENİN ÇARŞAF LİSTEYİ KALDIRDIĞI YOK’
Parti içinde yarışan adayların birbirlerini karalamak yerine, gelecek hedefini ve iktidar hedefini ortaya koymaları gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Tüzüğümüze göre çarşaf liste esastır. Kimsenin çarşaf listeyi kaldırdığı da yok. Bugüne kadar ben kimseye blok liste verin de demedim. Delegeye güvendim. Delege çarşaftan yana oldu çarşaf listeyle hep seçim yaptık. Bizim tek derdimiz, ‘yarın ben ne olacağım’ kaygısıyla siyaset yapılmamasıdır. Bireysel hedefler değil, partisinin ve ülkesinin geleceğini düşünen herkes parti içinde demokratik hakkını kullanabilir” dediği öğrenildi.