CHP Listelerinde Çarpıcı Detaylar - Kozmopolitik

 CHP Listelerinde Çarpıcı Detaylar

CHP, 24 Haziran’daki çifte seçimde yarışa girecek milletvekili aday listesini saat 16.15’te YSK’ya teslim etti.

İtirazlar sonuç getirdi. PM toplantısında listelerde rötuş yapma yetkisi alan Kılıçdaroğlu, itirazlar doğrultusunda bazı küçük değişiklikler yaptı.

Listede yer verilmeyen İstanbul Milletvekili Ali Şeker, PM ve MYK’nın ortak talebi doğrultusunda İstanbul 2’nci bölge 8’inci sıradan listeye girdi, Tuncay Özkan ve Ünal Çeviköz’ün yerleri değiştirildi. Daha önce İzmir’den aday gösterilen Ünal Çeviköz, YSK’ya gönderilen listede İstanbul’a kaydırılırken, İstanbul’dan aday gösterilen Tuncay Özkan İzmir’de ikinci bölge birinci sıraya yazıldı. Özkan Yalım ise Uşak’ta üçüncü sıradan birinci sıraya çekildi.

DUDU YERİNE ESKİ EŞİ
Hatay’da ilk açıklanan listedekiler YSK’ya verilen listede yer almadı. Listede yer alamayan Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu’nun kısa bir süre önce boşandığı eski eşi Suzan Şahin son anda 2’inci sıraya yazıldı. Aday olabilmek için görevinden istifa eden eski Hatayi il başkanı Servet Mullaoğlu eski listede 1’inci sırada yer alırken, YSK’ya verilen listede Mullaoğlu’nun yerine daha önceki il başkanı Mehmet Güzelmansur yazıldı.


MECLİS’TE YENİ YÜZLER
Kılıçdaroğlu, listelerde yeni yüzlere de yer verdi. KHK ile ihraç edilen Prof. Yüksel Taşkın İstanbul 1’inci bölge 18’inci sıradan aday gösterildi. ODTÜ’den istifa eden Prof. Tarık Şengül ise Ankara’da 1’nci bölge 8’inci sırada yer aldı. Kılıçdaroğlu’nun Ekonomiden ve İş Dünyası ile İlişkilerden Sorumlu Harvard School of Kennedy’nin Kamu Yönetimi Yüksek Lisans programını bitiren Başdanışmanı Ekrem Kerem Oktay Ankara’dan, adı İstanbul İl Başkanlığı için de geçen öğretim üyesi Doç. Yunus Emre İstanbul’dan seçilecek yerden listeye girdi. Yine aynı şekilde Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve eski dekanı Ahmet Ersen Özsoy ve PM üyesi Gamze Taşcıer Ankara, PM üyesi Sera Kadıgil İstanbul’dan aday gösterildi. Kılıçdaroğlu, memleketi Tunceli’yi ise Polat Şaroğlu’na emanet etti. ( RIFAT BAŞARAN/ HÜRRİYET)