CHP MYK Kurultay Kararını Verdi - Kozmopolitik

 CHP MYK Kurultay Kararını Verdi

MYK toplantısının ardından CHP Sözcüsü Bülent Tezcan açıklama yapıyor.

Tezcan'ın açıklamaları şöyle:

Bugün Başbağlar Katliamının 25.yılı . Acıların birkez daha tazelendiği, Madımak'ın 25. yıldönümü. Nereden olursa olsun, toplumun vicdanını kanatan bu olayları yürekten şiddetle kınıyoruz. Bir kere daha rahmet diliyorum.

YSK seçim sonuçlarını açıkladı. Seçim süreciyle ilgili hukuka aykırı ciddi bir süreç yaşadık. TBMM yeni döneme başlayacak. Bütün milletvekillere siyasi ayrım yapmaksızın başarılar diliyoruz. TBMM'nin yeni dönemde başarılı olmasını diliyoruz. Yeni dönemde etkisizleştirilmeye çalışan meclisin yetkilerini kullanma konusunda kjararlı bir tutum bekliyoruz. Tek adam süreci yaşıyoruz. Millet iradesinin yok edilmeye çalışılmasıyla karşı karşıyayız. Etkili bir mücadele vereceğiz.Bu çerçevede adım atacak herkesle beraber yürümekte kararlıyız. TBMMde millet iradesini hakim kılma konusunda geniş bir mutabakat olması gerektiği düşüncesindeyiz.

Anayasayı askıya alan KHK ile Türkiyede hukuk düzeninin tamamen kaldırılmaya çalışıldığı düzene giriliyor.

İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu haksız yere tutuklandı, bir siyasi operasyonun bir parçası olarak cezaevinde. Millet, Berberoğlu'nu yeniden milletvekili olarak parlamentoya gönderdi. Berberoğlu'nun Yargıtay'da bekleyen dosyası şu anda dokunulmazlık kapsamındadır. Yargıtay'ın mahkemelerin derhal tahliye karar vermesi gerekmektedir.

Eren Erdem hukuka aykırı bir şekilde hukuki bir kararla değil siyasi bir kararla tutuklanmıştır. Doğru yargılalama sonucunda beraat edeceğinden hiçbir şüphemiz yoktur. Bu bir başka rehin alma operasyonudur. Hiçbirimiz bu operasyonlara teslim olmadık. Olmama konusunda kararlıyız. Kirli propagandanın hiçbir esiri olmayacağız. Eren Erdem'in derhal tahliye edilmesi gerekir.

Erdoğan meydanlarda bize dönük döviz ve faizin yükselmesi dış güçlerin yeni ekonomik terör saldırısı diyordu. 24 Hazirandan sonra bitecek diyordu .24 Haziran geçti bekliyoruz. Pazardaki enflasyon en az yüzde 25. Dolar düşmedi. Şimdi soruyorum Erdoğan'a seçimden sonrası geldi. Hani düşecekti?Üretime dayanmayan rantiyecilerin refahı arttırması mümkün değil.

(Muharrem İnce Kurultay sorusu)

Genel Merkezimizin gündeminde olağanüstü kurultay yoktur. Bu konular MYK'da değerlendirildi. Genel Başkanımızın gündeminde olağanüstü kurultay yoktur.

9 ay sonra yerel seçimler var, kurultay zamanında yapılacaktır. Genel Merkezin konuya yaklaşımı budur.

(İNCE'NİN ONURSAL GENEL BAŞKANLIK TEKLİFİ)

Özel bir yemekte konuşulanların ana bağlamından koparılarak, bu çercevedre yakışık almayan şık olmayan, siyasi nezaket ölçüleriyle bağdaşmayan bir tutumdur. Siyasi nezaketsiz bir tutumdur. Genel başkan son 1 yıl içerisinde Türkiye'nin gündemini belirlemiştir. 15 milletvekili göndererek, tuzağı bozarak mı yanlış yaptı? Millet İttifakı'nı kurarak mı yanlış adım attı? Sayın Genel Başkanımız Muharrem İnce'yi göstererek yanlış bir cumhurbaşkanı adayı mı göstermiştir?

Buraya iç iktidar kavgalarıyla gelmedik. Yüzde 30'un altında da Kılıçdaroğlu'nun bu tutumunun payı vardır. Yüzde 22'de de bu vardır.

(KURULTAY)

MYK'mız Genel Başkanımızın tam mutabakatla arkasındadır. MYK'da farklı bir görüş yoktur. İmza meselesi tüzükte düzenlenmiş bir haktır. Genel Merkezi'in ve Genel Başkanın gündeminde kurultay çağrısı yoktur. Partinin kurultay delegelerinin de büyük ağırlığının da partiyi bu konuda bir tartışmaya çekmeyeceğini görüyoruz. İmza toplama sürecinin sonuca ulaşacağını düşünmüyoruz.

ERKEN SEÇİM

Yerel seçimlerin değiştirilmesi anayasa değişikliğini gerektirir. Bizden anayasa değişikliği için destek bekliyorlarsa bu desteği bulamazlar.

ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARI

Bu konuda ciddi bir toplumsal mücadeleye ihtiyaç var. Olayı bütün boyutlarıyla ele almalıyız. Evrensel normlara uygun olmak kaydıyla etkili olan bütün hukuki önlemler alınmalı.