CHP PM Üyesi Canan Kaftancıoğlu İle Ordu'daki HAYIR Çalışmalarını Konuştuk - Kozmopolitik

 CHP PM Üyesi Canan Kaftancıoğlu İle Ordu'daki HAYIR Çalışmalarını Konuştuk

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyesi Canan Kaftancıoğlu kozmopolitik.com.tr’ye Karadeniz bölgesi ve Ordu ilinde yürütülen Hayır kampanyalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kaftancıoğlu 16 Nisan da yapılacak referandum da Karadeniz’den çıkacak sonucun herkesi şaşırtacağını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyesi Canan Kaftancıoğlu, sitemize şu açıklamalarda bulundu: Referandum süresince birçok şehre giderek yeri ve zamanına göre panel, toplantı, alan çalışması ya da birebir görüşmelerle HAYIR' da neden hayır olduğu ve evet’in memleketi sürükleyeceği pozisyonu anlattık ve hala anlatmaya çalışıyoruz. Görünen o ki halkımız bu referandumda yutturulmaya çalışılan acı hapın ne derece tehlikeli olduğunun farkında.

Hemşerilerim, Köylülerim, Akrabalarım Ne Düşünüyor Görmek İstedim
Doğduğum ve yetiştiğim yer olması vesilesiyle referandum çalışmalarında Ordu'nun ayrı bir yeri oldu haliyle. Hatta özellikle gitmek istedim. Ordulular, hemşerilerim, köylülerim, akrabalar ne düşünüyor bileyim, karşılıklı bilgilenelim istedim.

Ordu'da da olası bir evet’in memleketi sürükleyeceği pozisyon oldukça net görüldüğü için toplumun büyük bir kesiminde Hayır'a dönük bir ilgi ve eğilim var. Gerçekleştirdiğimiz her buluşmada bunu net bir şekilde gördüm. Geçmişte AKP ya da MHP'ye oy vermiş ancak rejimle bir problemi olmayan insanlara yapılmak ve değiştirilmek isteneni madde madde ve karşımızdakinin diline uygun olarak anlattığınızda hayır’cı olmakla kalmayıp, hayır gönüllüsü olarak çalışmaya başladıklarına tanıklık ettim. Yine kimi ev buluşmalarında farklı kaygılarla kendilerini deşifre etmek istemeseler de azımsanmayacak bir 'gizli hayır'cı kitle var.

Halk Kendi Hayır’ını Örgütlüyor
Ordu'da da HAYIR çalışmaları diğer şehirlerden çok farklı değil açıkçası. Siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve kendi aralarında örgütlenmiş insanlar her biri kendi hayırlarını örgütlüyorlar. CHP örgütü yoğun ve inanmış bir çaba içinde. İl ve ilçe başkanlıklarından günlük programlarını alan örgüt emekçilerimiz gecenin geç saatlerine kadar çalınmadık kapı bırakmıyorlar neredeyse. Burada Ordulu kadınlara hatta tüm kadınlarımıza yönelik birkaç söz etmeliyim. Görünen o ki bu tehlikeli gidişe kadınlar dur diyecek. Ordu'da bir gün boyu alan çalışması yaptığımız kadınların inanmışlığı ve yorulmaz lığı bunun en büyük göstergelerinden.

Karadeniz Bölgesinden Çıkacak Sonuç Herkesi Çok Şaşırtacak
Ordu başta olmak üzere Karadeniz bölgesinden çıkacak sonuç dediğiniz gibi merak konusu, Rakamlarla konuşmayı sevmediğim için anketlere atıfta bulunmayayım ama şunu söylemek isterim başta Ordu olmak üzere tüm Karadeniz'de çıkacak olan Hayır oranı herkesi çok şaşırtacak. Görünen o ki Karadeniz fındığının rengini çok seviyor. Türkiye genelinde ise Hayır’ın söylendiği gibi 1-2 puan değil en az 4 puan farkla çıkacağına inananlardanım.

Fındık Borsası Hayır’ı Gösteriyor
Ordu halkı "Ben babama bile bu kadar yetki vermem" dediği için "Fındık borsası Hayır’ı gösteriyor" dediği için, "Evet’in hiçbir derdine derman olmadığını" gördüğü için ve belki de en önemlisi kanlarıyla yoğrulmuş bu vatanı canından çok sevdiği için HAYIR oyu verecek.