CHP, Referandumun İptali İçin Başvuruda Bulundu - Kozmopolitik

 CHP, Referandumun İptali İçin Başvuruda Bulundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, başkanlık referandumunun iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), tam kanunsuzluk başvurusuyla referandumun iptali için YSK’ye başvurdu. Sayım sırasında mühürsüz oy pusulası ve zarfların ayrılmadığı için bu saatten sonra yeniden sayımın sorunu çözmeyeceğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, bu nedenle referandumun iptal edilmesini istediklerini anlattı. “Pazar günü herkes biliyor ki, hayır galip gelmiştir” diyen Tezcan, 16 Nisan günü 17.30’a kadar süren kapalı sayım işlemi süresinde neler yaşandığının açıklanmasını istedi. Tezcan, “O yarım saatte mi atı alan Üsküdar'ı geçmiştir?” diye konuştu.

CHP, 16 Nisan günü gerçekleşen Anayasa değişikliği referandumunun iptali için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. Başvuruyu CHP adına Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan yaptı. Tezcan, toplantıda olduğu belirtilen YSK Başkanı Sadi Güven ile görüşemedi. İtiraz dilekçesini sunduktan sonra YSK önünde konuşan Bülent Tezcan, “Kampanya dönemi boyunca milletin iradesinin hakim olması için sonuna kadar mücadele gösterdik. Başından beri siyasi parti kampanyası değil, ülke sorunudur diyerek sandığa giderek, sorunu çözelim dedik. Kampanya süreci başından sonuna OHAL yönetimi şartları altında hayır propagandasının yasak, evet propagandasının serbest olduğu bir ortamda yapıldı. Evet devlet, hayır millet kampanyasına dönüştü” diye konuştu.

‘PAZAR GÜNÜ HAYIR GALİP GELDİ’
Tezcan, “Pazar günü herkes biliyor ki hayır galip gelmiştir. Kampanya dönemi boyunca yaşanan hukuksuzlar, oy kullanımı ve sayımına da da devam etmiştir. Bu seçim tarihimize bir yeni seçim türüne de eklemiştir. Tarihimizde sopalı seçimleri görmüştük ama bu seçim meşrutiyeti olmayan mühürsüz seçime dönüşmüştür” dedi.

Bu halde anayasa değişikliği yürürlüğe girse bile meşru olmayacağını belirten Tezcan, “Halk oylamasının iptalini istiyoruz. Gelinen noktada meşrutiyeti sağlayacak tek şey bu oylamanın iptalidir” diye konuştu.

‘EVET OYLARINI PAKETLEME ORGANİZASYONU YAPILMIŞ’
Kanunun sahteciliği önlemek, dışarıda üretilen sahte oyların sandığa girmesini önlemek için sandık kurulu mührünü zorunlu gördüğünü belirten Tezcan, “Sandık kurulunun denetimindem geçmeyecek bir şekilde dışarıdan gelen oylar da sahtedir. Erken saatlerden itibaren eksik oylar çıktı. YSK’ya başvurduğumuzda ‘paketleme hatası’ dendi. Ama bunun başka oyların paketlenme organizasyonu olduğu çıktı. Demek ki o sabah paketlerin içinden oylar çalınmış, dışarıda üretilenler sandık kurulu oylamadan sandığa atılmıştır. Bunda sorun çıkacağı anlaşılacağı için böyle bir karar alınmıştır” dedi.

Tezcan, “Görüyoruz ki, bu seçimde mühürsüz oyların geçerli kabul edilmesi seçim sahteciliğinin önünü açmıştır. YSK başkanı, AKP temsilcisinin başvurusu ile kanun geçersiz hale getirilmiştir. Görüntülerde görüldüğü üzere mühürsüz pusulaların sandık başkanları tarafından nasıl oylandığını gördünüz. Oy torbalarına bu organizasyonun müdahale edebileceğinden de şüphe doymuyoruz” diye konuştu.

‘O YARIM SAATTE Mİ ATI ALIP ÜSKÜDAR'I GEÇTİ?’
Tezcan, seçimlerinin iptalini istediklerini belirterek, “Sayım sırasında mühürsüz oylar ayrılmamıştır. O nedenle, ne kadar mühürsüz oy olduğunu bilmiyoruz. Yeniden saymayla bu iş çözülemez. Oylamanın iptal edilemesi gerekmektedir. Seçimin yargı denetimi altında geçmesi için kurulan YSK, seçim güvencesini ortadan kaldırmanın aracı haline gelmiştir o gün yapılan şikayetleri ısrarla yapmamıza rağmen” dedi.

YSK oy sayımına kapalı başladığını, itirazları üzerine 17.30’da açık sayıma geçildiğini belirten Tezcan, Erdoğan’ın atı alan Üsküdar’ı geçti sözlerini hatırlatarak, “Batıda yarım saat, bölgede bir buçuk saatte ne olmuştur? O yarım saatte mi atı alan Üsküdar'ı geçmiştir?”

(EVRENSEL)