CHP Zonguldak'ta Yaşanan İstifaların Yankıları Devam Ediyor - Kozmopolitik

 CHP Zonguldak'ta Yaşanan İstifaların Yankıları Devam Ediyor

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) aralarında eski Zonguldak İl Kadın Kolları başkanları Birsen Demirbağ, Yüksel Yayla’nın da bulunduğu kadınlar tüzüğe aykırı ve hukuksuzluklara karşı istifa etmelerinin yankıları sürüyor.

Eski Zonguldak İl Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Aday Adayı Sevcan Özelli, ÇINAR MEDYA’ya yaptığı özel açıklamada, “Yıllardır yüzde 20-25 bandında gezen CHP’nin iktidar olabilmesi için, tüm ülkede ve Zonguldak’ta daha demokratik, daha ilkelere bağlı yönetilmeyi hak etmektedir. Yoksa bundan önceki seçimlerde olduğu gibi, 2019’daki tüm seçimlerde de başarılı olma ihtimali kalmayacaktır” dedi.

Özelli açıklamasında, “Kendine demokrat olanların bir an kazandığını düşünebiliriz ama sonuçta kaybedecek onlardır.

Şimdi buda nerden çıktı diyeceksiniz?

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Merkez İlçe Kadın Kollarının kongresi öncesinde ve sonrasında yaşananlar insana bunları söyletiyor.

Parti içerisindeki dar bir ekibin koltukta kalmak için yaptıkları, CHP’nin ilkelerine ve demokrasi ahlakına uygun değildir.

Malum önümüzdeki günlerde CHP tüzük kurultayını toplayarak, daha demokratik hale getirmek istemektedir.

Parti üst yönetimi ve yönetime muhalif olan isimler böyle bir çaba içerisindeyken, Zonguldak özelinde yaşananları doğru olarak göremeyiz.

Yıllardır yüzde 20-25 bandında gezen CHP’nin iktidar olabilmesi için, tüm ülkede ve Zonguldak’ta daha demokratik, daha ilkelere bağlı yönetilmeyi hak etmektedir. Yoksa bundan önceki seçimlerde olduğu gibi, 2019’daki tüm seçimlerde de başarılı olma ihtimali kalmayacaktır.

CHP elbette diğer siyasi partilerden daha demokratik ilkelere sahiptir.

Ancak uygulamada yaşananlar, partinin ilke ve esaslarını oluşturan tüzüğe uymamak, partide genç ve kadın kotasına yeterince değer vermemek elbette eleştiri konusu olacaktır.

Mevcut Kadın Kolları Başkanı ve yönetiminin bu güne kadar başarılı olmamalarına rağmen, koltuğu kaptırmamak için önce kongreyi habersiz yapmaya çalışmaları ve daha sonra usulsüzce davranmaları, parti içerisinde kendilerine muhalif olan eski kadın kolları yöneticilerini ve bazı üyelerin itirazlarına cevap vermemeleri CHP adına kabul edilebilir işler değildir.

CHP diğer partileri demokrat olmamakla, özellikle AKP’yi parti içi demokrasiye uymamakla eleştirirken, genel merkezde ve yerelde bazı parti yöneticilerinin benzer davranışlar sergilemesi tamamen abestle iştigaldir.

Hâlbuki CHP yönetimi sol yelpazede yer alan her vatandaşa ve özellikle Atatürk ilke ve inkılaplarını benimseyenlere kapılarını açmalı, onlara siyaset yapma zemini oluşturmalıdır.

Ta ki içlerinden birisi parti ilkelerine ve politikalarına aykırı hareket edinceye kadar.

Ancak bu durumda bir CHP’li disiplin kuruluna sevk edilebilmelidir.

Parti kongrelerinde farklı liste çıkarmaları veya mevcut yönetimin uygulamalarını eleştirmeleri halinde onları CHP’den dışlamak, biz iktidar istemiyoruz AKP iktidarına Erdoğan’da saltanatına devam etsin demektir.

Ülkenin 16 yıldır içerisine düşürüldüğü ekonomik sıkıntılara ve hukuka uymayan anti demokratik uygulamalara karşı politika geliştirmek ve eylem koymak yerine, kendi içerisinde yer alan partilileri yemeye çalışmak akla, gerçeğe ve hakka uygun değildir.

Umarım CHP yöneticileri bu tür uygulamalardan vazgeçerler ve partiyi 2019 yılında yapılacak tüm seçimlere götürürken herkesi kucaklamayı başarırlar.

Eğer CHP 2019 seçimlerinde başarılı olamazsa, ülkenin hızla uçuruma gitmesinin tek suçlusu AKP olmayacak, mevut CHP yönetimlerinin de vebali olacaktır” dedi.