CHP'de Belediye Başkanları Üç Aşamada Belirlenecek - Kozmopolitik

 CHP'de Belediye Başkanları Üç Aşamada Belirlenecek

Erken yerel seçim çağrısında bulunan CHP'de, hazırlıklar başladı. CHP, belediye başkan adaylarını anket, temayül yoklaması ve sözlü sınava tabi tutarak, üç aşamada belirleyecek.

Habertürk’ten Düzgün Karadaş’ın haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, erken yerel seçimle ilgili sürpriz çıkışın ardından partide kollar sıvandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, uzun süredir yerel seçim hazırlıklarını sürdürdüklerini belirterek, “Seçim takvimi ilan edilsin, 15 gün içinde adaylarımızı ilan edebiliriz” dedi. Torun, adayların seçimi konusunda izlenecek yöntemi şöyle açıkladı:

MEVCUTLAR İNCELENDİ: CHP’nin yönettiği belediyelerin mali durumlarının fotoğrafını çektik. Mali durumu iyi olmayan belediyelere gerekli uyarılarımızı yaptık. Mevcut başkanların, fotoğrafını masaya yatıracağız.

ÜÇ AŞAMADA BELİRLENECEK

1-ANKET YAPILACAK: CHP’nin yönettiği belediye olsun olmasın her yerde anket yapacağız. Vatandaşa, kimi istediğini soracağız. Bunun için profesyonel destek alıyoruz.

2-ÖRGÜTE SORULACAK: Ardından vatandaşın tercih ettiği isimleri temayül yoklaması ile örgütümüze soracağız. Adayların teşkilatta karşılığının olup olmadığına bakacağız.

3-SÖZLÜ YAPILACAK: CHP Genel Merkezi’nde, Genel Başkan’ın takdir edeceği kişilerden bir komisyon kurulacak. Komisyon, örgüt tarafından yeşil ışık yakılan aday adaylarından, vizyon sahibi, bilgi ve birikimiyle belediyeyi yönetebilecek isimleri belirleyecek. Ardından yetkili kurullar toplanarak adayları belirleyecek. Bilgisi, birikimi olan vizyon sahibi kişileri belediye başkanı adayı olarak göstereceğiz.

“HAYIRCI” İLLER
Torun; Ankara, İstanbul, Antalya’nın da aralarında bulunduğu referandumda “hayır” çıkan büyükşehirlere yönelik farklı bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Referanduma katkı sunan kesimleri bu illerde dışlamayacağız; onların da görüşlerini alacağız. Onları da hesaba katarak adayımızı belirleyeceğiz” dedi.

ERKEN AÇIKLANMAYACAK
Torun, belirlenen belediye başkan adaylarını erkenden ilan etmeyeceklerini kaydederek, “Ama geç de kalmayacağız. Ne geç ne erken tam zamanında ilan edeceğiz ki, yıpratılmasın” dedi.