CHP'de Bir İl Daha Seçimini Yaptı - Kozmopolitik

 CHP'de Bir İl Daha  Seçimini Yaptı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’ın “olağanüstü kurultay olmayacak”, sözlerinin ardından CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ilk kez konuştu.

Yeterli imzanın kolaylıkla toplanacağını söyleyen Başkan Balaban, değişimden ve Muharrem İnce’den yana tavır takınacaklarını yineledi. Halkın ve parti tabanının sesini dinleyerek Muharrem İnce’yi desteklediklerini aktaran Balaban, Muharrem İnce’nin genel başkan olmasının bir gereklilik olduğunu söyledi. Ayrıca Balaban, CHP Manisa İl Örgütü ve ilçe örgütlerinin yerel seçimlere hazır olduğunu belirtti.

CHP’de, 24 Haziran’da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimi’nin ardından genel başkanlık konusu gündeme gelmişti. Parti tabanının büyük çoğunluğundan gelen değişim ve kurultay isteği seçim bittiğinden beri gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleştirilen CHP MYK toplantısının ardından Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, gündemlerinde olağanüstü kurultay olmadığını, kurultayın normal tarihinde yapılacağını ve CHP’nin tüm gücüyle yerel seçimlere hazırlanacağını söylemişti. Kurultay delegelerinin ve parti üyelerinin değişim talepleri ise CHP’nin olağanüstü kurultaya gidebileceğini gösteriyor.

“PARTİ TABANI VE HALK MUHARREM İNCE DİYOR”

MYK toplantısının ardından ilk kez konuşan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Tezcan’ın sözlerinin aksine, olağanüstü kurultayın toplanabileceğini düşündüğünü söyledi. Gerekli imzanın kolaylıkla toplanacağını söyleyen Başkan Balaban: “Biliyorsunuz Türkiye’de Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevi demokratik bir şekilde Sayın Muharrem İnce’ye devretmesi gerektiğini söyleyen, bu konuda basın açıklaması yapan ilk il örgütü CHP Manisa İl Örgütü’dür. Biz yine sözümüzün arkasındayız. Bunu biz söylemiyoruz, bunu parti tabanı söylüyor, seçmen söylüyor, halk söylüyor. Böyle bir algı var. Bir Muharrem İnce gerçeği var. Biz de Manisa’da en yetkili CHP organı olarak halkın sesini, seçmenin sesini, üyenin sesini, ilçe başkanlarımızın sesini kamuoyuna duyuruyoruz. Bizim Muharrem İnce dememizin temel nedeni budur” diye konuştu.

CHP’NİN GELECEĞİ MUHARREM İNCE’YLE ŞEKİLLENECEK”

Kurultay delegelerinin ve parti üyelerinin Muharrem İnce konusundaki fikirlerinin değiştiğini aktaran Balaban: “3-4 Şubat’ta yapılan kurultayda ben de Kemal Bey’e oy vermiştim. Manisa’da bulunan 18 kurultay delegesi olarak 9 delegemiz Kemal Bey’e, 9 delegemiz Muharrem Bey’e oy vermişti. Tabi ki tabanımızın eleştirileri olabilir onları da doğal karşılıyorum. Ama Muharrem İnce’nin bu 50 günlük performansı, kitlelerle buluşması, kitleleri coşturması, sadece CHP örgütlerine değil tüm Türkiye’ye umut olması, delegelerin kafasında birçok soru işaretini ortadan kaldırmıştır. “CHP’nin geleceği Muharrem İnce’yle şekillenecek” algısı oluşmuştur. Bu nedenle durum farklı olacak. Zaten yarıdan bir fazla delege imzasına erişildiğinde genel başkanın kim olacağı net bir şekilde belli olacaktır. O genel başkan da Muharrem İnce olacaktır. Ben tabanda, kurultay delegelerinde, Muharrem İnce’nin genel başkan olması için çok ciddi bir destek olduğunu görüyorum. Bunu Manisa’da da görüyoruz. 18 kurultay delegesinin en az 15 tanesi değişimden yana. Bu sayı belki de 18 olur bunu bilemem. Zaten bu konuda süreç başlayıp imzaları aldığımızda şeffaf bir şekilde basınla paylaşacağım. CHP Manisa’nın değişimden ve Muharrem İnce’den yana olan tavrı nettir. Özetle şunu diyebiliriz: 50 günlük performansıyla Muharrem İnce, tüm Türkiye’ye ve CHP örgütlerine genel başkan olabilme liyakatini göstermiştir” dedi.

“GÖREVİMİZİN BAŞINDA OLACAĞIZ”

Son günlerde tartışılan bir diğer konu ise olağanüstü kurultayın toplanmaması halinde İl Başkanı Semih Balaban’ın görevine devam edip etmeyeceğiydi. Muharrem İnce’den yana açıkça tarafını belli eden Balaban’ın, kurultayın toplanmaması halinde görevden alınabileceği ya da istifa edebileceği yorumları yapılıyordu. Bu konuda net bir açıklama yapan Balaban: “CHP Türkiye’de demokrasiyi uygulayan tek partidir. Bizim kurultay için imza toplamamız tüzükte yer alan, meşru bir davranıştır. Biz bu demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Demokratik hakkımızı kullandığımızdan dolayı genel merkezin de antidemokratik bir uygulamayla, kendine muhalif olan hiçbir il örgütü görevden alacağını düşünmüyorum. Çünkü CHP’de demokrasi büyük ölçüde içselleşmiştir. Bu içselleşmenin gereğini de genel merkez yapar. Biz genel merkeze muhalif olsak da görevimizi sürdürürüz. Ta ki bir sonraki il kongresine kadar görevimiz sürer. Bir sonraki kongrede aday oluruz olmayız orası ayrı konu. İstifa gibi bir durum da söz konusu olamaz. Biz Manisa’da 641 il delegesine, 17 ilçe örgütüne karşı sorumluyuz. Onlar bizi bu göreve getirdiler. Ben ve yönetimdeki arkadaşlarım görev süremiz dolana kadar görevimizin başındayız” ifadelerini kullandı.

CHP’NİN 3 İLÇEDE ADAYI KESİNLEŞTİ

Yerel seçimler konusunda da görüş bildiren Balaban, çalışmalara Şubat ayında başladıklarını fakat genel seçimlerin erken tarihe alınmasıyla ertelediklerini söyledi. Alaşehir, Sarıgöl ve Kırkağaç’ta belediye başkan adaylarının kesinleştiğini belirten Balaban: “Biz 24 Aralık’ta göreve geldikten sonra ilk hedefimiz yerel seçimlerdi. Yerel seçimlere hazırlanmak için de Şubat ayında resmen seçim startını vermiştik. Alaşehir, Sarıgöl ve Kırkağaç’ta belediye başkan adaylarımız resmen belli. Saruhanlı’da da adayımız fiilen belli. CHP Manisa İl Örgütü ve ilçe örgütleri yerel seçimlere çok önceden hazırdı. Tabi ki erken seçim gündemi değiştirdi. Yerel seçimler 2., 3. plana itildi. Artık önümüzdeki süreçte, 1 Eylül’den itibaren yerel seçimler için resmen çalışmaya başlayacağız. Hedefimiz Manisa’da en az 6-7 belediyeyi kazanmak” diye konuştu.