CHP'de Etimesgut İçin 'Yıldırım' Formülü - Kozmopolitik

 CHP'de Etimesgut İçin 'Yıldırım' Formülü

İYİ Parti ile uzun görüşmelerin ardından CHP’nin adayının desteklenmesi kararı alındığı Etimesgut Belediye Başkan adaylığı konusunda sürpriz bir aday daha konuşulmaya başlandı.

Düzgün Haber'in edindiği bilgiye göre; Pazartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında yapılan MYK’da da gündeme gelen bu sürpriz isim, Ankara’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de ismi uzun süre dillendirilen Cengiz Topel Yıldırım.

Partiden ihraç edilen Aylin Nazlıaka’nın üyelik konusundaki engelinin aşılmaması durumunda Yıldırım’ın Etimesgut’ta CHP’nin adayı yapılmasının Ankara’nın alınmasına güç katacağı ifade ediliyor.

Cengiz Topel Yıldırım

CENGİZ TOPEL YILDIRIM KİMDİR?
Cengiz Topel Yıldırım, 17 Ağustos 1964 tarihinde Orta Anadolu’nun tam ortasında yer alan Kozaklı’da doğdu. Ailesi, doğumundan birkaç gün önce Kıbrıs’ta şehit düşen pilot yüzbaşı Cengiz Topel’in anısını yaşatmak amacıyla ona bu ismi vermişti.

Köy Enstitüsü mezunu bir öğretmen olan babası için, eğitimin önemi çok büyüktü. 1971 yılında Yıldırım Ailesi, çocukların başkentte daha iyi eğitim olanaklarına sahip olacağı kararıyla Ankara’ya taşındı. Dört kardeşin en küçüğü olan Cengiz Topel Yıldırım’ın, Orta Anadolu bozkırlarında başlayan hikâyesi, Ankara’da devam edecekti.

İncirli İlkokulu, Etlik Ortaokulu ve Ankara Lisesi’nin ardından, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarında, Etlikspor’da amatör lisanslı futbol oynadı.

Yıldırım, futbola ve Ankara’ya olan tutkusunu, Ankaragücü’nde birleştirmişti. 1972’de Galatasaray-Ankaragücü Cumhurbaşkanlığı Kupası maçını izlediği gün, “Ankaragüçlü” oldu. 2008’de, Ankaragücü Yönetim Kurulu’nda yer aldı. 2009’da ise, delegelerin tamamının oylarıyla Ankaragücü 39. Dönem Kulüp Başkanı oldu.

Ankara’nın tanınan iş adamlarından biri olan Yıldırım, iş hayatına genç bir Mülkiyeli olduğu yıllarda başlamıştı. Ailesinin kurduğu küçük bir işletmeyi, yıllar içinde kardeşleriyle birlikte büyüterek, bir aile şirketine dönüştürdü.

2016 yılından beri, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Başdanışmanı görevini sürdürüyor.

Cengiz Topel Yıldırım, evlidir ve Boran ile Emre’nin babasıdır.