CHP'de Kadın Kolları Kaldırılsın Teklifi - Kozmopolitik

 CHP'de Kadın Kolları Kaldırılsın Teklifi

CHP'de 9-10 Mart’ta yapılacak Tüzük Kurultayı öncesinde Gelecek İçin Biz ekibi de bir tüzük çalışmasına imza attı.

Gelecek İçin Biz ekibinin hazırladığı ve CHP Genel Merkezi'nce hazırlanan taslak tüzüğe alternatif öneriler getiren tüzük çalışmasında özellikle kadın kolları ile ilgili yapılması istenen değişiklik parti içerisinde yeni bir tartışma çıkaracak türden.

Gelecek İçin Biz ekibi tarafından önerilen tüzükte "Kadın Kolları'nın mevcut işleyişi kadın temsiliyetini arttırmak bir yana tam tersi kadınları karar süreçlerinden ve aktif siyasetten uzaklaştıran ve dışlayan bir pratiğe dönüşmüştür" ibaresi ile yapılan açıklamanın ardından Kadın Kollarının kaldırılması önerildi.

Kadın kollarının kaldırılarak partinin her kademesinde kadınların eşit temsiliyet ile örgütlenmesi gerektiği de belirtildi.

İşte Gelecek İçin Biz Ekibinin Kadın Kolları Kaldırılsın Önerisi:

MADDE GEREKÇESİ:
Kadın Kolları'nın mevcut işleyişi kadın temsiliyetini arttırmak bir yana tam tersi kadınları karar süreçlerinden ve aktif siyasetten uzaklaştıran ve dışlayan bir pratiğe dönüşmüştür. Yeni dönemin zorunlu kıldığı örgütlenme gereksinimlerini karşılayabilmek açısından, yurt dışı birlikleri, yatay örgütlenmeyi sağlayacak olan yan kuruluşlara yer verilmiş ve kadın kolları kaldırılarak, kadınların partinin her kademesinde eşit temsilinin sağlanması amaçlanmıştır.