CHP’de Ön Seçim Kalkıyor Mu? - Kozmopolitik

 CHP’de Ön Seçim Kalkıyor Mu?

Cumhuriyet Halk Partisi olağan kurultay sonrası 9-10 Mart’ta tüzük değişikliğini görüşmek üzere olağanüstü kurultay çağrısı yapmıştı. Yapılacak tüzük kurultayı öncesinde kamuoyuyla paylaşılan “taslak tüzük” beraberinde pek çok tartışmayı da getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi 2 Mart Cuma günü yaptığı kapalı grup toplantısında çeşitli tartışmalar yaşandı. Yaşanan tartışmaların başında aday belirleme yöntemlerinden biri olan ve kaldırılması istenen “ön seçim” geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi parti Meclisi üyeleri, vekiller ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin katılımıyla 2 Mart Cuma günü kapalı grup toplantısı yaptı. Toplantıda MYK üyelerinin belirlenmesi ve ön seçimlerin kaldırılması yönünde gelen öneriler çeşitli tartışmalar doğurdu.

CHP kulislerinden alınan bilgiye göre 9-10 Mart’ta yapılması planlanan tüzük kurultayında CHP Genel Merkezi ön seçimi adeta kaldıracak adımlar atmak istiyor.

Oyunun %10’un Altında Olan ve 1 Vekil Çıkaran İllerde Ön Seçim Yapılmayacak
Cumhuriyet Halk Partisi’nin oyunun %10’dan az olduğu illerde ve CHP’nin 1 vekil çıkaran illerde ön seçim tamamen kaldırılıyor. Bu değişikliklerle beraber Cumhuriyet Halk Partisi 81 ilin 57’sinde ön seçim yapmadan atamayla adaylarını belirlemiş olacak.