CHP'li Akif Ekici: Emekçi Açlığa Sürükleniyor - Kozmopolitik

 CHP'li Akif Ekici: Emekçi Açlığa Sürükleniyor

Türkiye için tek haneli enflasyon oranlarının artık bir hayal olduğunu, çalışan ve emeklilerin alım gücünün her geçen gün düştüğünü belirten Akif Ekici, “saltanat düşkünü beyler, ülkeyi batağa, emekçiyi açlığa sürüklüyor” dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, çalışan ve emekli maaşlarında yapılan güncellemelerin, insani yaşam standartlarıyla örtüşmediğini kaydederek “AKP iktidarı her yılbaşında emek düşmanlığını tescilliyor” dedi. Aralık 2017'de en temel harcama kalemi olan mutfak harcamalarında aylık bazda ortalama yüzde 3’ün üzerinde artış yaşandığına işaret eden Ekici “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, son bir ayda patlıcanın fiyatı yüzde 23,10 arttı, nar yüzde 20,62, salatalık yüzde 15,15, domates 15,12, mandalina 12,88, kuru soğan yüzde 9,91, yumurta yüzde 9,53 zamlandı. Ama açıklanan enflasyon 0,69. Maaş artışları da bu oranda yapılıyor. Bu ne akla sığar ve de vicdana” dedi.

Bölgesel sınıflandırmada Gaziantep-Kilis ve Adıyaman’ın oluşturduğu TRC-1 bölgesinde 12 aylık enflasyonun yüzde 12,79 olduğunu ve bu oranın ülke genelindeki en yüksek oran olduğunu kaydeden Ekici, “emekçiler, emekliler ülkemizin her bölgesinde mağdur edilirken, bizim bölgemizdeki mağduriyetin rekor kırması üzüntümüzü ve öfkemizi katlıyor” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRET NET 2000 LİRA OLMALI
Ekici, devletin resmi istatistik kuruluşunun asgari yaşam maliyetini 1893 lira olarak belirlediği bir dönemde, asgari ücretin 1603 liralı olarak belirlenmesini ‘aymazlık’ olarak niteledi. 2002’den bu yana uygulanan ücret politikalarını ‘emek düşmanı politikalar’ olarak niteleyen Ekici şunları kaydetti:

“Asgari yaşam standartları, hiçbir şekilde pazarlık konusu olamaz. TÜİK, 1893 lira demişse, bunun altındaki bir rakam asla kabul edilemez. Haziran 2015 seçimlerinde asgari ücretin net 1500 lira olması gerektiğini söylemiştik. Önceleri kıyamet koparanlar sonra bu ücreti yükseltmek zorunda kalmışlardı. Şimdi biz asgari ücretin net 2000 lira olması gerektiğini savunuyoruz. Hesabını yaptık, ödenebileceğini biliyoruz. İşverene yük olmadan net 2000 lira asgari ücretin verilebileceğini biliyoruz. Emekçiye, açlık sınırının altında bir ücreti reva görmek, en büyük emek düşmanlığıdır ve bu düşmanlığı şu an iktidardakiler yapmaktadır.”

Büyük bölümü saray masraflarına harcanacak olan Cumhurbaşkanlığı’nın 2018 bütçesinin 845 milyon 365 bin lira olduğunu ve dakika başına düşen harcamanın 1608 liraya tekabül ettiği ifade eden Ekici “saltanat sevdası uğruna her bir dakikada asgari ücretlinin bir maaşını harcayanlar, utanmadan sıkılmadan ‘beyefendiler asgari ücreti beğenmiyor, ya eline diline dursun’ diyerek ne kadar aymaz olduklarını da tescilliyor” diye konuştu.

HESAP-KİTAP BİLMİYORLAR; ÖNGÖRÜLERİ YOK!
Açıklamasında, ekonomideki genel görünüme ve enflasyon verilerine de değinen Ekici, AKP iktidarını hesap-kitap bilmemekle ve ülkeyi uçuruma sürüklemekle suçladı. Orta Vadeli Plan’da hükümetin 2017 enflasyon öngörüsünün 6,5 olduğunu, bu öngörünün tutmayacağı belli olunca, bunu 9,5’e yükselttiklerini anımsatan Ekici “enflasyon ülke genelinde yüzde 12’ye dayandı. Yani bu iktidarın öngörüsü neredeyse yüzde 100 şaştı” dedi. Türkiye için tek haneli enflasyon oranlarının artık bir hayal olduğunu, dar gelirli yurttaşların alım gücünün önümüzdeki dönemde daha hızlı bir şekilde düşeceğini belirten Ekici “saltanat düşkünü beyler, ülkeyi batağa, emekçiyi açlığa sürüklüyor” dedi.