CHP'li Altıok'tan İnsan Hakları Savunucularının Tutuklanmasına Tepki - Kozmopolitik

 CHP'li Altıok'tan İnsan Hakları Savunucularının Tutuklanmasına Tepki

Büyükada'da gözaltına alınan insan hakları savunucularından 6'sının tutuklanmasına CHP'den tepki geldi.

İstanbul Büyükada'da gerçekleştirdikleri bir toplantı sırasında bulundukları otelde gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusundan 6'sının tutuklanmasına CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok'tan tepki geldi. Altıok, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tutuklama kararı sonrası yeni Türkiye'de yeni rejime karşı olan herkesle hesaplaşmaya gidildiğini söyledi. Altıok, "Baskı ve şiddet rejiminde her türlü ihlal alabildiğine serbest olsun isteniyor. Korkuyla da sinmeyen kararlı savunucular da cezalandırılsın susturulsun ki ortalıkta sorgulayan da kalmasın isteniyor" dedi.

"İSTENEN TEK TİP ELBİSENİN HALKA DA GİYDİRİLMESİ"
Hükümetin mahkumlarla ilgili tek tip elbise kararına da değinen Altıok, "Kimsenin onca sorunu yoksunluğu çözmeye, eşit ve adil bir düzen kurmaya niyeti yok istenen tek tip elbisenin halka da giydirilmesi" diye konuştu.

Altıok, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"BU YAPILANLAR GERÇEK TERÖRİSTLERİN İŞİNE YARAR"
"Yeni Türkiye'nin yeni rejimine karşı olan herkesle hesaplaşılsın isteniyor. İnsan Hakları Savunucuları İdil Eser, Ali Ghravi, Peter Steudtner, Veli Acu, Günal Kurşun ve Özlem Dalkıran tutuklandı. Kullanışlı terör örgütü çuvalına herkesi koymak Ergenekon çuvalı, Balyoz çuvalının büyüğünü kullanmak, gerçek teröristin işine yarar."

"HAK SAVUNUCLARI TUTUKLANINCA GERÇEKLER YOK OLMUYOR"
İhlal yok işkence, yok diyip kestirip atmanın ve ihlalleri açıklayıp karşı çıkanı tutuklamanın aslında soruların cevabı olduğunu söyleyen Altıok, sözlerini şöyle noktaladı: "O raporları geri gönderince, hak savunucularını tutuklayınca, dernekleri kapatınca gerçekler yok olmuyor tescilleniyor ve sorun kronikleşiyor. İddiaları bertaraf edebilmek için yasalara uluslararası antlaşmalara bağlı kalmak adil ve şeffaf olmak yeterlidir. Bu tutum ortada aldatılma değil bir tercih olduğunu gösterir. Enstrüman aynı, sonuç aynı düşman görülen aynıysa doğru yere bakılmıyordur."