CHP'li Emir’den 16 Nisan’da “Provokasyon” Uyarısı - Kozmopolitik

 CHP'li Emir’den 16 Nisan’da “Provokasyon” Uyarısı

CHP Ankara Milletvekili Emir, "16 Nisan, Türkiye demokrasisi için tarihi bir sınavdır. Olası provokasyonlara tüm kesimler şimdiden net tavır koymalıdır" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Dr. Murat Emir, referandum günü ve sonrasına ilişkin uyarılarda bulundu. 16 Nisan’da Cumhuriyet tarihinin en önemli kararlarından birinin alınacağını belirten Emir, “Hanedanlık sistemine son vererek, çağın gelişmiş ülkelerinin yönetim şekli, milli iradenin yansıması Cumhuriyet rejimini temel alan Türkiye halkının, 16 Nisan’da yapacağı tercih, ‘94 yıl önceye dönüş’ ile ‘demokrasisi güçlenmiş hukuk devleti olarak kalma’ arasındadır. Tam da bu nokta, söz konusu referandum oylamasını daha önemli kılmakta. 16 Nisan, ülke olarak bir türlü yeterince olgunlaştıramadığımız demokrasimizi yerli yerine oturtma imkanları da sağlayabilecektir” dedi.

Referanduma giden süreçte özgür bir seçim atmosferinin yaşanmadığına dikkati çeken Emir, kamu kaynaklarının siyasi iktidar tarafından sınırsızca propaganda çalışması için kullanılmasını eleştirdi. Emir, açıklamasında, “TRT ve Anadolu Ajansı gibi doğrudan kamusal kimlik taşıyanlar başta olmak üzere birçok kitle iletişim aracından, iktidarın baskısıyla yanlı yayıncılık yapılması, seçim sürecinin ilk evresinin demokrasinin gerekleri doğrultusunda geçmesini engellemektedir” ifadelerini kullandı.

Oy kullanma günü ve sonrasında yaşanabilecek olası olumsuzlukların ağır sonuçları olabileceğini vurgulayan Emir, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bir toplumun geleceğini doğru tayin edebilmesi ve milli iradenin yönetim anlayışına hakim olabilmesi için, sandıklarda her türlü güvenliğin alınması ve çıkacak sonuçların herkes tarafından kabullenilmesi, hayati önemdedir. 16 Nisan anayasa değişikliği oylamasının demokrasimizi taçlandıran olgunlukta geçmesi bir zorunluluktur. Çünkü, kritik düzenlemeleri içeren bu anayasa teklifi oylamasının, en küçük şüpheye mahal verecek şekilde sonuçlanması ülkemizin istiklali ve istikbalinin zora girmesine neden olacaktır. Bu konuda en büyük sorumluluk iktidar partisindedir. Oluşabilecek provokasyonlara karşı dikkatli olunması gerekmektedir. İllegal örgütlerin ve terör örgütlerinin provokasyonlarının devlet kurumları tarafından engelleneceği düşüncesiyle temel kaygımızın, devletin içine sızmış olası örgütlenmelerin provokasyonları olduğunu ifade etmeliyim. Ki geçmiş tecrübelerimiz, bunun ortaya çıkarılmasının çok ama çok zor olduğunu göstermiştir."

Emir, yazılı açıklamada AKP’ye yakın bazı kişiler tarafından kurulduğu iddia edilen “Kardeş Kal Türkiye” isimli grubun amaçları ile ilgili kuşkular bulunduğunu da vurguladı.