CHP’li Erdem: 16 Nisan’a Kadar Siyaset Tuzaklarına Düşmeyeceğiz - Kozmopolitik

 CHP’li Erdem: 16 Nisan’a Kadar Siyaset Tuzaklarına Düşmeyeceğiz

CHP Milletvekili Eren Erdem Diyarbakır’da halkla bir araya gelerek, “Hayır” gerekçelerini anlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Eren Erdem, partililerle birlikte Diyarbakır’da referandum kapsamında bir takım ziyaretlerde bulundu. 6 Mahallesi’nde sokağa çıkma yasağı devam eden Sur ilçesinde esnaf ziyaretinde bulunan Erdem, partisinin “Hayır” otobüsü ile kenti turlayarak Ofis semtinde halkla buluştu.

Diyarbakırlılar tarafından ilgiyle karşılanan Erdem, “Hayır” gerekçelerini anlatarak halkın sorunlarını dinledi. Diyarbakır’da ilgi ile karşılandığını belirten Erdem, halka teşekkür etti. Diyarbakırlı çocukların bile politik bilince sahip olduğunu ifade eden Erdem, bunun umut verici olduğunu dile getirdi. Bakanların Hollanda’da konuşamadığından yakındığını dile getiren Erdem, “Biz de Diyarbakır’da konuşamıyoruz” dedi.

Erdem, kendisini dinleyen yurttaşlara “Hayır’ rekoru Diyarbakır’da mı, Dersim’de mi?” sorusu üzerine bir yurttaş tepkiyle, “Diyarbakır’da yüzde 90 ‘Hayır’ çıkacaktır” diye karşılık verdi. Bir kişinin “CHP HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasına neden sessiz kalıyor?” sorusunu yanıtlayan Erdem, “İlk günden beri dokunulmazlıkların kaldırılmasına ‘Hayır’ dedim. Yargı sistemi yarın bizleri de tutuklayabilir. Hiçbir milletvekili tutuklu yargılanmamalı. AKP’li vekillerinde dokunulmazlıkları kalktı ama hiç birinin dosyası yok. AKP’li vekillerin sadece trafik cezası fezlekesi var. Ama yaptıkları yolsuzlukların fezlekeleri yok” şeklinde konuştu.

16 Nisan’a kadar tartışmalara son verilmesi gerektiğini ifade eden Erdem, “İktidara koz vermemeliyiz. ‘Hayır’dan sonra parlamenter sistemi garanti altına aldığımız zaman, bütün sorunları tartışacağız. O zaman çözüm kaçınılmaz olacaktır” şeklinde konuştu.

Genç bir kadının “Biz Sur’da öldürülürken, belediyelerimize kayyum atanırken, işten çıkarılırken CHP neden sessiz kaldı?” sorusunu yanıtlayan Erdem, “Bir Diyarbakırlı ve Dersim’linin kamu kuruluşunda çalışma şansı yok. Milletvekili arkadaşlarımız Cizre’de de, Sur’da da incelemelerde bulundu. Ancak medya sansüründen dolayı hiç biri görünmüyor. Cizre bodrumlarını sansürlediği gibi, CHP’nin inceleme ve raporları da sansürlendi. Ancak bütün raporlarımızı uluslararası kurum ve kuruluşlara ilettik. Eninde sonunda yargılanacaklardır. 16 Nisan’dan sonra yapılacak yeni anayasa tüm toplumu temsil edecektir” ifadelerini kullandı.

Sur ilçesinde yaptığı ziyaret sırasında hükümete yakın medya tarafından, “Diyarbakır’da CHP’li Eren Erdem’e tepki” başlığı ile servis edilen haberlere tepki gösteren Erdem, “Ben siyaset hayatım boyunca hiçbir yerde Diyarbakır kadar sıcak karşılanmadım. Şüphesiz halkımızın eleştirileri olacaktır. Biz de dinleyeceğiz. Bu ziyaretimizi bile provoke etmeye çalışıyorlar. Moralimizi kırmaya çalışıyorlar. 16 Nisan’a kadar siyaset tuzaklarına düşmeyeceğiz ve hiçbir provokasyona gelmeyeceğiz” dedi.

Erdem, daha sonra partililerle birlikte yemek programına katıldı.