CHP'li Fikri Sağlar: Laiklik Karşıtı Mısınız? - Kozmopolitik

 CHP'li Fikri Sağlar: Laiklik Karşıtı Mısınız?

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Birgün'ün haberleştirdiği İstanbul Bağcılar’da bulunan Vali Cahit Bayar İlkokulu öğrencilerinin Çanakkale Savaşı’nın 102. Yılı kapsamında hazırladığı temsilde, skandal görüntüleri Meclis gündemine taşıdı.

İlkokul ikinci sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan temsili savaş etkinliğinde yerleştirilen tabutların üzerine, etkinliği hazırlayan sınıfta bulunan erkek çocuklarının fotoğraflarının konulduğu, kız çocukların ise tabutların başında toplanarak ağladığı öne sürülmüştü. Söz konusu etkinlikle ilgili çocukların pedagojik durumları için uygun olmadığını dile getiren Eğitim Sen 1 Nolu Şube Yürütme Kurulu üyesi Murat Durmuş, “Bu tarz etkinlikler, çocukların pedagojik durumlarına göre düzenlemelidir. Çocukların savaş konseptine dahil edilmesi ve tabutlara resimlerini koyulması, çok sıkıntılı bir durum. Savaş, şehitlik ve ölüm kavramları üzerinden toplumda gerici uygulamalar yükseltilmek isteniyor. Bu etkinliğin, 10’lu yaşlardaki çocuklar üzerinden yapılması eğitim pedagojisi açısında çok ciddi sıkıntılar barındırıyor. Bu çocuklar, bu etkinliklerde edindikleri travmalarla büyüyecekler. Bu etkinlik hiçbir açıdan kabul edilecek bir yapıya sahip değildir” yorumu basında geniş yer bulmuştu. Bu bağlamda Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanmak üzere Meclis’e bir önerge sundu. Önergesinde Sağlar; 1) Basında yer alan iddialar doğru mudur? Eğer doğrusu ise bu etkinliği düzenleyen öğretmenler hakkında soruşturma açacak mısınız?

2) Yapılan etkinliğin çocuk pedagojisine aykırı olduğunu biliyor musunuz? Bu çocukların erken yaşlarda ölüm, şehitlik, tabut, mezarlık gibi kavramların içeriklerine özendirilmesini doğru buluyor musunuz? Küçük çocuklarda ölüme özenme, şehit olma duygusu ile yaşanacak felaketlerden kendinizi sorumlu tutar mısınız? 3) Laiklik karşıtı mısınız? Yeni kamil nesliniz bilime özenen değil, şehitliğe ve savaşa özenen bir nesil mi olacaktır? sorularını yöneltti.