CHP'li Gençlerden Saruhanlı Çıkarması - Kozmopolitik

 CHP'li Gençlerden Saruhanlı Çıkarması

Cumhuriyet Halk Partisi Manisa İl Gençlik Kolları Başkanı Gülşah Durbay, referandum çalışmalarına son sürat devam ediyor. Saruhanlı Gençlik Kolları Başkanı Esat Esip ve beraberindeki gençlik kolları üyeleri ile salı pazarını ziyaret eden Gülşah Durbay, vatandaşlara broşür dağıtarak Hayır'a destek istedi. Vatandaşların tek tek elini sıkıp referandum ile ilgili sohbet eden genç başkanlar, "Hayır çıkarsa tüm halkımız kazanacak, Evet çıkarsa yalnızca bir kişi kazanacak, kararımızı ona göre vermemiz gerekiyor." dedi.

Saruhanlı halkının çiftçilik ile geçindiğini belirten Saruhanlı Gençlik Kolları Esat Esip, "Çiftçinin sorunlarını çözmeyenler, burada hangi yüzle Evet için oy isteyecekler merak ediyoruz. Üzümü bile İran'dan ithal eder hale geldik. Bizim çiftçimiz alın terini akıtıp ürününü sürmek için mazota neredeyse 5 TL öderken yat sahipleri bunun yarısından bile daha az bir ücret ile depolarını dolduruyorlar. Bu ekonomik sıkıntı ile boğuşan çiftçilerimiz elbetteki kendilerini bu hale getirenlerden hesap soracaklardır. Bu hesap 16 Nisan sandığıdır ve bunlara verilecek en güzel cevap Hayır olacaktır." dedi.

Bu değişikliğin vatandaşa faydadan çok zarar getireceğini söyleyen İl Gençlik Kolları Başkanı Gülşah Durbay "%51 ile seçilen bir cumhurbaşkanı aynı zamanda partisinin de başında olacak, milletvekillerini belirleyecek, Meclis başkanını belirleyecek, yargı atamalarını yapacak, bakanlar kurulunu yönetecek ve tüm bunları yaparken %49'u yoksayacak. Biz buna karşı çıkıyoruz. Biz bu ülkenin yönetiminde daha çok insanın daha çok partinin söz sahibi olmasını istiyoruz. Biz seçim barajı düşürülsün, Meclis'te bir çok parti kendini temsil etsin diyorken, getirilen bu sistem, az oy alan tüm partileri yok edecek. Bizim buna itirazımız var." dedi.

Ülkenin ekonomik durumuna da değinen İl Başkanı Durbay, "Ne çiftçimiz ne işçimiz ne de memurumuz hakettiği paraları kazanabiliyor. Müthiş bir gelir adaletsizliği var. Dünyanın en güzel üzümü burada yetişiyorken bizim İran'dan üzüm ithal ediyor olmamız çiftçimize haksızlıktır. Halbuki bizim köylümüz çiftçimiz desteklenmeli, ektiği ürünlerden iyi paralar kazanmalı. Bunları kendine dert edinip ülkeyi refah düzeyine ulaştırmaya çalışacak olanlar ne yazıkki bir başkanlık sevdasına takılmış gidiyorlar. 16 Nisan, ülke sorunları ile değil kendi makam mevkileri ile ilgilenenlere gerekli dersi vereceğimiz bir fırsattır. 16 Nisan'da sandıktan Hayır'ı çıkartıp, ülkemizde halktan önemli hiç bir şeyin olmadığını göstereceğiz. İnanıyorum ki memleketim olan Saruhanlı Türkiye çapında en yüksek oranla Hayır'ın çıkacağı yerlerden birisi olacaktır." dedi.