CHP’li Gökçe Gökçen: AKP ve MHP’liler Kadınların Özgürlüğüne Karşı Siyasi Bir Hat Çiziyorlar! - Kozmopolitik

 CHP’li Gökçe Gökçen: AKP ve MHP’liler Kadınların Özgürlüğüne Karşı Siyasi Bir Hat Çiziyorlar!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcı Gökçe Gökçen İBB Meclis toplantısında ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’ kurulma önersi Akp- Mhp oylarıyla reddedilmesini değerlendirdi.

Gökçen ,İBB Meclis toplantısında ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’ Akp- Mhp oylarıyla reddedilmesini http://kozmopolitik.com.tr/ editörü Ayşegül Kaplan'a değerlendirdi.

Gökçen'in değerlendirmesi şu şekilde:

''İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP grubumuz, toplumsal cinsiyet eşitliği komisyonu kurulmasını istedi. Sayın İmamoğlu, Beylikdüzü’nde bu komisyonu daha önce kurduğunu ve aktif çalışmalarının kadınların yaşamında önemli etkileri olduğunu söyledi. AKP ve MHP’li üyeler Kadın, Aile ve Çocuk Komisyonu’nun bu ihtiyacı zaten karşıladığını iddia ederek partimizin önergesini reddetti.

AKP ve MHP’liler “komisyon zaten çalışıyor” derken beş yaşında bir çocuk Küçükçekmece’de istismara, bir kadın metrobüste cinsel tacize uğruyordu. AKP ve MHP’liler “Kadın, Aile ve Çocuk Komisyonu zaten var” derken esasen kadınların özgürlüğüne karşı siyasi bir hat çiziyorlar: toplumun cinsiyetlere yüklediği rolleri ortadan kaldırarak kadını güçlendirmeyi amaçlayan CHP’ye karşı kadını sadece aile içinde gören ve İstanbullu kadınların sorunlarını küçümseyen bir anlayışı temsil ediyorlar.

İstanbullu kadınlar ekonomik güçten yoksun, İstanbul’un sokakları ve evleri kadınlar için güvenli değil. İstanbul, kadın haklarına saygılı bir şehir değil. AKP ve MHP, bugün İstanbul’daki 8 milyon kadına “sizi tanımıyoruz, sizi yok sayıyoruz” demekle kalmamış, Türkiye’nin AKP döneminde imzaladığı ve kanunlarımızın da üstünde olan İstanbul Sözleşmesi’ni de ihlal etmiştir.'' dedi.