CHP’li Kadın Siyasetçilere Sorduk. Neden Kadın İl Başkanı? - Kozmopolitik

 CHP’li Kadın Siyasetçilere Sorduk. Neden Kadın İl Başkanı?

Cumhuriyet Halk Partisi 36. İstanbul İl Kongresi heyecanını yaşıyor. 13 Ocak Cumartesi günü yapılacak İstanbul İl Kongresinde Parti Meclisi Üyesi Dr. Canan Kaftancıoğlu ve mevcut İl Başkanı Cemal Canpoalt yarışıyor.

36. İstanbul İl Kongresinde Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun seçimi kazanması halinde Cumhuriyet Halk Partisi adına bir ilk yaşanacak. Dr. Canan Kaftancıoğlu seçimi kazandığında İstanbulun İl Kadın İl Başkanı olacak.

Kozmopolitik.com.tr olarak “Neden Kadın İl Başkanı?” sorusunu Cumhuriyet Halk Partisinde siyaset yapan kadın siyasetinin önde gelen isimlerine sorduk.

İşte o yanıtlar:

CHP PM Üyesi Gülseren Onanç:
İstanbul büyük bir metropol ve partimizin güçlü olduğu bir il. İstanbul Gezi gibi bir soysal hareketi yaratabilmiş bir şehir. Direnciyle Referandum’da Hayır oyunu kazandığı bir şehir. Bu şehrin il başkanının Gezi’deki farklı renkleri kucaklayabilen, samimi, takım kurma becerisi olan biri olmalı.
2019 partimiz, memleketimiz ve kendi geleceğimiz için çok önemli bir yıl olacak.
2019 da İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığını ve 20-25 arasında ilçe başkanlığını kazanabiliriz.
Bu hedeflere ulaşmak için CHP İl başkanının uzlaşmacı, müzakereci, kucaklayıcı olması gerekir.
Kadınları ve gençleri mobilize edebilmeli.
Bir kadın il başkanının bu yetkinliklere defa fazla sahip olduğunu düşünüyorum .

CHP eski Milletvekili Melda Onur:
Aslında keşke kadın-erkek diye bir ayrım yapmadan kişi olarak görülsek, ancak ne yazık ki bu karşıtlık kadınların ürettiği bir şey değil. Muktedirlerin erkek memnuniyetine, refahına ve konforuna dönük bakış açıları, yapılan bütün düzenlemelere, hayatın akışına yansıyor. Oysa erkeklerin dışında bu hayatı paylaşan ve bugün “pozitif ayrımcılıkla” anılan insanlar ve canlılar var. Ve politika üretirken genellikle tüm bu dezavantajlı gruplar, “kadın” şemsiyesi altında yer alıyor. İşte bu yüzden kadın bakış açısı sadece kadının memnuniyetine, refahına ve konforuna dönük değil, kapsadığı bütün diğer alanlara yönelik. İşte bu yüzden sağlık, eğitim, ulaşım, tarım, gıda vb gibi sayabileceğiniz tüm disiplin başlıklarında “kadın bakış açısına” ihtiyaç var. Erkekler bu konuda ne yazık ki şimdilik yetersiz. Dileriz bu değişir. Bugün ise bu koşulları herkesin lehine değiştirmek için kadın bakış açısıyla sorunlara yaklaşmak gerekiyor.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nilden BayazıtPostalcı:
Konunun 2 tarafı var. 1- Kadın il başkanı 2- siyasi mücadeleden destek alan, ideolojik duruş benimseyen il başkanı.

Son dönemin şüphesiz en göze çarpan hareketi kaldın örgütlerinden geldi. Hükümet, otoriterliğini çoğu kez kadın üzerinden yürüttüğü simgesel değişimlerle gösterdi. OHAL süresince çıkan yasalara “kadını toplumsal alandan çekip evin içiyle sınırlandıran, kutuplaşmalara neden olacak çok önemli yasalara kadınlar önemli dirençler gösterdiler. Cumhuriyet, nasıl kadın değişimi üzerinden simgeleştiyse bunun tam tersini AKP yapmaya çalıştı.

Bu yüzden ana muhalefet partisinin en önemli ilinin başına koymak bu açıdan simgesel öneme sahip.

Keza İyi Parti tam da bu yüzden kendini en başta “ kadın hareketi olarak tanımlıyor. CHP, anketlerde CHP den iyi partiye kayan oyların büyük bir bölümünün kadınlardan oluştuğunu iyi bilmeli ve okumalı.

Ayrıca önümüzdeki 3 seçimde kadın üzerinden yapılan hayat tarzı değişikliğinin önüne geçmek için bunu çok iyi bir fırsat olduğunu görmeli.

2. CHP seçmenini en tedirgin eden konuların başı mezhepsel ve etnik kimlikler üzerinden ayrışma. Diğer bir deyişle: siyasi - ideolojik zemine oturabilmek. CHP’nin en önemli ilinin başına mezhepsel kliklerden arınmış bir siyasetçinin gelmesi önemli. Canan Kaftancıoğlu nu bir adım öne çıkartan esas mesele bu zemin. CHP’nin bu hamleyle “ onu, bunu dedi” değil, “ onu, bunu yaptı” dönemine geçişini hızlandıracak adım.

CHP İstanbul Kadın Kolları Başkanı Arzu Karayağız Öner:
Kadın olarak siyaset yapmak zordur. Hele İstanbul İl Başkanlığına aday olmak demek bu zorluğa karşı koyacak cesur bir yürek ister kadınsanız. Bu cesur yüreği desteklemek de biz kadınların görevidir.

Canan Kaftancıoğlu İstanbul İl Başkanı olduğunda kadın siyasetinin erkeklerin ellerine verdikleri broşürleri dağıtmanın ötesinde olduğu görülecek ve kadınlar siyasette güçlü etkili görünür kılınarak var olduklarının mücadelesinin zaferini kazanacaklardır.

İstanbul’a kadın eli ve yüreği değecek CHP’de CAN İstanbul’a CANAN farkı görülecektir.

CHP Eski Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan:
Daha iyi bir dünya, eşitlikçi bir yaklaşım ve sosyal refah için kadın gücüne ve enerjisine ihtiyaç var. 21. Yüzyıl Kadın yüzyılı olacak. İstanbul dünyanın en önemli kentlerinden biri. Çok önemli bir şehir. İstanbul’da gerçekleşen değişim hem Türkiye’yi hem dünyayı etkileyecektir. CHP tamda bu noktada kadın gücü ve enerjisini öne çıkarmak durumunda. Kadınlar olmadan değişim mümkün değil. Kadınlar sadece seçmek değil seçilmek istiyorlar, eşitlikçi bir yönetim içinde yer almak ve yönetmek istiyorlar. %50-%50 temsil istiyorlar. Seçilmek kadının hakkı, il başkanı olmak kadının hakkı.

Sayın Canan Kaftancıoğlu’nun adaylığı bu yüzden çok önemli. Yolumuz ve solumuz hep açık olsun.