CHP'li Kara Alakır Nehri Üzerindeki HES'leri Meclise Taşıdı - Kozmopolitik

 CHP'li Kara Alakır Nehri Üzerindeki HES'leri Meclise Taşıdı

Antalya’nın Alakır Nehri üzerindeki HES’te yasalara uygun olmayan uygulamalar CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara'nın girişimiyle TBMM’ye taşındı.

Antalya’nın Alakır Nehri üzerindeki HES’in ait olduğu firmanın debimetre denen bir cihazla ölçülebilen yüzde 10 oranında bırakılması gereken can suyunun bırakmadığı ve bunu gizlemek için Koca Dere diye anılan ve Nehri besleyen dereden borularla su taşındığı iddiaları CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara tarafından TBMM’ye taşınarak hem yasalara uygun olmayan uygulama ile elde edilen haksız kazanca hem de Koca Dere’nin bu uygulama sebebiyle kuruduğuna dikkat çekildi.

Hem Yasalara Aykırılık Hem de Doğaya Ciddi Zarar Söz Konusu
Kara, Orman ve Su İşleri Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle sunduğu önergesinde Alakır Nehri üzerindeki HES’in ne sıklıkla hangi makamlar tarafından denetlendiğini sorarken can suyu bırakılmadığının ve Koca Dere’den borularla su taşındığının ne zaman tespit edildiğini ve firma hakkında yapılan cezai ve idari işlemlerin ne olduğunu sordu.

Önergesi hakkında açıklama yapan CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, “Debimetre ölçümü ile bırakılması gereken yüzde 10 can suyu bırakılmadığı gibi Koca Dere üzerinden döşenen borularla su taşınarak hem Ceza Kanununa aykırı bir işlem yapılmakta hem de firma haksız kazanç elde etmektedir. Bu uygulama sebebiyle Koca Dere de kurumakta, doğal yaşam da ciddi zarar görmektedir. Bu da bizim HES’lerle ilgili mücadelemizde ne kadar haklı olduğumuzu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

DSİ Ya Denetimleri Zamanında Yapmadı Ya Da Göz Yumdu
Bu uygulamanın basında yer almasının ardından DSİ tarafından boruların kaldırıldığını belirten CHP’li Kara, DSİ’nin boruları ve bentleri kaldırmakta geç kaldığını ifade ederek “DSİ ya gerekli denetimleri zamanında yapmadı ya da bu uygulamaya göz yumdu. Her iki ihtimalde de DSİ görevini yapmamıştır” ifadelerini kullandı ve DSİ hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu hatırlattı.

Önergede ayrıca Alakır Nehri üzerindeki HES’in ait olduğu firma hakkında bu uygulama sebebiyle daha önce herhangi bir şikayet ya da suç duyurusunda bulunulup bulunulmadığı ile bu şikayetler sonucunda yapılan işlemlerin de Orman ve Su İşleri Bakanı tarafından yanıtlanması istendi.