CHP'li Kara: Diploması Olmayan Birinin Eğitimli Nesillerden Öç Alma Politikası - Kozmopolitik

 CHP'li Kara: Diploması Olmayan Birinin Eğitimli Nesillerden Öç Alma Politikası

Başbakan’ın kaldırılan TEOG sistemi için 3 alternatifli yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarına dair açıklamaları CHP’den tepki çekti.

Başbakan’ın TEOG yerine çalışan alternatifler hakkında yaptığı “Birincisi her lisenin kendi sınavını yapması. Karar verilmiş değil. Bunların artıları eksileri çalışılıyor. İkinci yöntem, ortaokul sertifikasyon sistemi. Üçüncü yöntem de, ortaokul bazlı yerleştirme” açıklamalarına CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara’dan tepki geldi.

Karar AKP’nin Bir Milli Eğitim Politikası Olmadığının Kanıtıdır

“Çocuklarımızın geleceğini yaz-boz tahtasına dönüştürenlerin, dönem başladıktan sonra bir talimat ile öve öve getirdikleri TEOG sistemini apar topar kaldırmaları AKP iktidarının kalıcı ve öngörülebilir bir Milli Eğitim politikası olmadığının kanıtıdır. 2017-2018 Eğitim ve Öğretim dönemi başladıktan sonra 8. Sınıf öğrencilerinin ve velilerin bir belirsizlikle karşı karşıya bırakılması tam da alışılmış bir AKP politikasıdır” açıklamasını yapan CHP’li Kara, konuyu aynı zamanda TBMM’ye önerge olarak taşıdığını belirterek, iller ve illerdeki okulların eğitim kalitelerine de dikkat çekerek adrese dayalı yerleştirme sistemi getirileceği zaman tüm okulların aynı kalitede eğitim vermesi gerektiğini belirterek bu farklılığın giderilmesi için planlanan bir milli eğitim politikası olup olmadığının da yanıtını istedi.

Bilim Adamı Değil, Biat Adamı Yetiştirmek İstiyorlar

Önergesi ile ilgili yaptığı açıklamada AKP’nin çağın gereksinimlerini karşılayacak bilimsel bir milli eğitim politikası olmadığını belirterek “AKP çocuklarımızın eğitimli bir nesil olmasını, bilim adamı yetiştirilmesini değil biat adamı yetiştirilmesini istiyor. Eğitim öğretim yılı başladıktan sonra bir sabah kalkıp talimatla TEOG’u kaldırdık demek büyük ihtimalle diploması olmayan birinin eğitimli nesillerden öç alma politikasından başka bir şey değildir. TEOG sisteminin mükemmel olmadığını biliyoruz ancak Bakanlığın kapsamlı bir çalışma yapmadan talimatla dönem başladıktan sonra 8. Sınıf öğrencilerini ve velilerini bir belirsizlikle karşı karşıya bırakmaya hakkı yoktur. Tüm vatandaşlarımızın ve özellikle ailelerin ibretle izlediği bu yaz-boz tahtasına döndürülen milli eğitim politikasından derhal vazgeçilmelidir. Devleti yönetmek sorumluluk ister. Milli Eğitimi yönetmek ise daha büyük bir sorumluluk ister. Çünkü devleti milli eğitim politikası kapsamında eğitim alan nesiller yönetecektir. Eğer bilimsel ve laik bir eğitim anlayışını bu ülkenin çocuklarına sunamayacaksanız iktidarı bırakmanız gerekecektir” diyerek AKP’yi eğitim konusunda sorumlu davranmaya davet etti.

Başbakanın yaptığı açıklamada “TEOG kalkınca bütün öğrenciler büyük bir bayram havasında. Benim torunum da 6’ncı sınıfa başladı. Dede teşekkür ederim TEOG’u kaldırdınız” ifadelerine tepki gösteren Kara, “Sanki TEOG’u kendileri değil de başka bir iktidar getirmiş gibi davranmaları çok ciddi bir ironi konusu. Başbakan herhalde Ulaştırma Bakanı olduğu dönem içerisinde bu gelişme ve değişiklikleri kaçırmış” diyerek ülkenin geleceği olan çocukların böyle bir kaos sistemi ile yetiştirilmesinin mümkün olmadığını vurguladı.