CHP'li Kara: Kazanın Ardındaki İhmaller Zinciri Açıklanmalı - Kozmopolitik

 CHP'li Kara: Kazanın Ardındaki İhmaller Zinciri Açıklanmalı

Antalya’nın Kemer İlçesi Ovacık Mahallesinde yaşanan maden faciası Meclise taşındı.

Hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, ailelerine ise sabır dileyen CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, konuyu meclis gündemine taşıyarak Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verilen soru önergesinde iki işçinin hayatını kaybetmesine sebep olan kazadaki ihmal zincirinin açıklanması istedi.

Maden Faaliyeti Durdurulmasına Rağmen Çalışmaya Devam Etmiş
Kemer’in Ovacık Mahallesinde Salı günü meydana gelen maden kazasının metan gazı sıkışması sonucu olduğu ve 2 işçinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Konuyu araştırdıklarını belirten Kara, “Kömür Madeninin Ocak 2017’de can ve mal güvenliği sorunu nedeniyle faaliyetinin durdurulduğu ve buna rağmen bu madenin gerekli güvenlik koşullarını sağlamadan işçi çalıştırmaya devam ettiği iddiaları var” diyerek kazanın göz göre göre geldiğini ve hayatını kaybeden işçilerin can güvenlikleri olmadan çalışmaya zorlandığını söyledi.

Önergesinde kömür madenine ikinci bir girişin olmadığına dair iddialara da yer veren CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, ikinci girişin kazadan önce göçtüğü ve kullanılamaz hale gelmesine karşın bu durumun düzeltilmeden üretime devam edildiği iddialarını da Başbakanın yanıtlamasını istedi.

Maden Kazasının Araştırılması İstenecek
Konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Kömür Madeninde yaşanan patlamanın sıkışan metan gazından olduğunu ifade ettiler. Bunun sebebi ise firmanın madende dinamitleme yetkisi olmamasına rağmen işçilere zorla dinamitleme yaptırılması. Maden içerisinde havalandırmanın da yetersiz olduğu söylendi. Bununla beraber kömür madeninde çalışanların kanunen haftalık 37.5 saat çalışması gerekirken işletme müdürü tarafından daha fazla üretim yapılması için haftalık 45-50 saat çalıştırıldığı iddiaları da Hükümetin bu konudaki denetimlerinin yetersiz ve işçi sağlığı ve güvenliğinden uzak olduğunu göstermektedir” diyen Kara, bu konunun TBMM tarafından kurulacak bir komisyon tarafından araştırılması için bir araştırma önergesi vereceklerini de belirtti.

İşçiler Daha Fazla Üretim Hırsıyla Güvenliksiz Çalıştırılıyor
AKP iktidarları döneminde iş cinayetlerinin arttığına dikkat çeken CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, “Bu maden kazası aslında AKP Hükümetlerinin ihmaller zincirine bir yeni halka daha eklemiştir. Ovacık’ta yaşananlar maden kazalarını fıtrat olarak gören bir zihniyetin işçilerini can güvenliklerini sağlamadan çalıştırmakta ısrar ettiklerinin bir örneğidir. Tıpkı Soma’da, Ermenek’te olduğu gibi. Yaşanan kazalardan ders almak yerine üretim hırsıyla işçilerin sağlıklarını ve can güvenliklerini tehlikeye atmaya devam ediyorlar. 2016 yılında 1970 işçi çalışırken hayatını kaybetmiş, sadece OHAL döneminde iş cinayetleri yüzde 9 artmış. Türkiye bu tablo ile Avrupa ülkeleri arasında 1. sırada iken dünyada da 3. sıradadır” diyerek Hükümeti çalışanlarının güvenlik koşullarını derhal sağlamak için adım atmaya davet etti.