CHP'li Kara: Şehir Hastanelerinde Muayene Sayısı Nüfustan Fazla - Kozmopolitik

 CHP'li Kara: Şehir Hastanelerinde Muayene Sayısı Nüfustan Fazla

CHP, hizmete açılmış şehir hastanelerindeki 1 yıllık muayene sayılarına dikkat çekti. Doluluk garantisi ile ilgili sorunun yanıtlanmadığı başvuruda verilen rakamlar doluluk garantisini ispatlar nitelikte.

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, hizmete açılan şehir hastanelerinde verilen doluluk oranı garantisine dikkat çekmek için sorduğu muayene sayılarına Sağlık Bakanlığından gelen yanıta dikkat çekerek “Adana, Mersin, Isparta ve Yozgat Şehir Hastanelerindeki ayakta muayene sayıları bu illerimizin nüfusundan fazla” dedi.

Şehir Hastaneleri ile ilgili en çok tartışılan konulardan biri olan ‘yüzde 70 doluluk garantisi’ CHP’li vekilin sorduğu sorulara gelen yanıt ile kanıtlanmış oldu. CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara tarafından sorulan hizmete açılmış olan şehir hastanelerindeki muayene sayıları illerin nüfusu ile kıyaslandığı zaman ciddi rakamları ortaya koyuyor.

Adana, Isparta, Mersin ve Yozgat Şehir Hastanelerinin hizmete girdikleri tarihten itibaren gerçekleştirdikleri muayene, acil muayene, ameliyat ve MR ve ultrason işlemlerinin sayılarını soran CHP’li Kara, bakanlıktan gelen yanıtı kamuoyu ile paylaştı.

Rakamlar Doluluk Garantisinin İspatı
Yaptığı açıklamada “Yozgat Şehir Hastanesi açılalı 1 yıl olmuş ve Yozgat ilimizin nüfusu 418 bin ancak hastanede toplam ayakta muayene sayısı 747 bin. Isparta Şehir Hastanesi 11 aydır faaliyette muayene sayısı nüfusunun 2 katı. Aynı şekilde Mersin Şehir Hastanesi 1 yıldır hizmet veriyor, ilin nüfusu 1.7 milyon ancak ayakta toplam muayene sayısı 1.9 milyon. Adana Şehir Hastanesi ise 5 aydır faaliyette ve bu 5 ayda 519 bin muayene gerçekleşmiş. Bu rakamlar Hükümetin her fırsatta reddettiği ‘doluluk garantisi’nin bir ispatıdır. AKP’nin sağlıkta dönüşüm ile birlikte hayata geçirdiği Şehir Hastaneleri projesi halka sağlık vaat etmiyor aksine halkı hasta ediyor” ifadelerini kullanan CHP’li Kara, ameliyat ve tetkik rakamlarının da performans sisteminin bir yansıması olarak son derece yüksek olduğunu belirtti.