CHP'li Niyazi Nefi Kara'dan Cumhurbaşkanına TTB ve TBB Tepkisi - Kozmopolitik

 CHP'li Niyazi Nefi Kara'dan Cumhurbaşkanına TTB ve TBB Tepkisi

AKP Genel Başkanının haftalık grup toplantısında Türk Tabipler Birliği ile Türkiye Barolar Birliği’nin isimlerinden Türk ve Türkiye kelimelerinin çıkarılacağına dair açıklamasına CHP’nin hekim milletvekilinden tepki geldi.

Daha önce tabip odası yöneticiliği de yapmış olan CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) yerli ve milli olmadığı gerekçesi ile isimlerinden Türk ve Türkiye kelimelerinin Bakanlar Kurulu kararı ile kaldırılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “TTB ve TBB’nin yerli ve milli olmadığını kendisi her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldığına dair beyanat vermiş birisi mi söylüyor?” diyerek tepki gösterdi.

TTB ve TBB’nin alanlarında yaptıkları çalışmalar ile dünyada saygı duyulan kurumlar olduğunun altını çizen Kara, yapılan bu açıklamanın daha önce kurumlardan “T.C.” yazılarını kaldıran zihniyetin Türkiye Cumhuriyeti ve Türk düşmanlığının tekrardan nüksetmesi olduğunu belirtti.

Bu Karar İdeolojik Bir Düşmanlığın Yansıması
TTB’nin 6023 sayılı kanunla kurulmuş bir kamu kurumu niteliği taşıdığını ve halkının sağlığını korumayı öncelediğini belirten CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, “Devletin vatandaşlarına eşit, ulaşılabilir, ücretsiz ve nitelikli bir sağlık hizmetini anayasa gereği sunması gerekirken AKP’nin sağlığı ticari bir metaya dönüştüren ve doktoru tüccar hastayı müşteri haline getiren politikalarına rağmen Türk Tabipler Birliği ve bağlı Tabip Odaları her zaman halkın kolay ulaşabileceği ve ücretsiz bir sağlık hizmetine erişebilmelerini, meslek ahlakını korumayı ve nitelikli bir tıp eğitimi verilmesini öncelemiştir. TTB’nin halkı ve sağlığını önceleyen bu politikaları ise iktidarın rant politikaları ile ortaklaşmadığı için özellikle AKP’nin düşmanlığını kazanmıştır. İdeolojik olarak ele geçiremedikleri, Dünya Tabipler Birliği’ne de üye olan TTB’nin isminden Türk kelimesinin çıkarılacak olması da bu düşmanlığın ve hırsın bir yansımasıdır.Siz manda ve himayeciler adından Türk kelimesini çıkarsanız dahi Türk Tabipleri, Milli Mücadele’nin ruhundan ve Tıbbiyeli Hikmet’in izinden gitmeye devam edecektir.”ifadelerini kullandı.