CHP’li Orhan Sarıbal’dan Uludağ'da Villa Yapımına Tepki - Kozmopolitik

 CHP’li Orhan Sarıbal’dan Uludağ'da Villa Yapımına Tepki

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Büyükşehir Belediyesi tarafından Keles Kocayayla’da ormanlık alana 18 villa yaptırdığını öne sürdü. Sarıbal, “İmar olmayan bölgede hangi hakla yapıldığını, hangi kanun nizamla açıklayacaklar merak ediyorum” dedi.

Orhan Sarıbal, Kocayayla’daki inşaatla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bölgeden çekilmiş fotoğraflara da yer verdi. Uludağ’da imar olmayan bölgede ormanlık alana Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 18 villa yapıldığını öne süren Sarıbal, Uludağ'ın villa kente dönüştüğünü kaydetti.

Adeta sihirli bir sözcük haline getirilen 'turizm' ile ülkenin tüm doğal alanlarının hızla talana açıldığını iddia eden Sarıbal, "Bursa’da da Karadeniz’e benzer bir süreç yaşanıyor. Bursa’da yayla turizmi bahanesiyle Ketenli, Kocayayla, Gököz Göleti ve Kendir yaylası talana açılmak isteniyor. Kocayayla’da ilk etapta ahşap konaklama tesisi yapılacakmış. Başta Bursaspor olmak üzere tüm spor kulüpleri için Gököz veya Ketenli yaylası civarında büyük bir kamp alanı düşünülüyormuş. Doğal yasam alanını imara açma adımının ilk etabında 'göl manzaralı ahşap konaklar' için 8 bin çam ağacını katlettiler” açıklamasında bulundu.

"Endemik bitki türü yok oluyor"

Yapılaşma ve talan nedeniyle dünyada yalnız Uludağ’da yaşayan 33 çeşit endemik bitki türü ile Uludağ’a özgü Apollon kelebeğinin soyunun tükenmek üzere olduğunu savunan Sarıbal, sözlerine şöyle devam etti:

“Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Çobankaya ve Sarıalan’da 70’e yakın villa inşa edildi. Bu villalar sözde Bursa halkının ucuza kullanabileceği alanlar olacaktı. Ancak bu ahşap villalar iki şirkete peşkeş çekildi. Böylelikle yalnızca parası olanların yararlanabileceği mekânlar yaratıldı.”