CHP'li Özel'den Mihraç Ural Açıklaması - Kozmopolitik

 CHP'li Özel'den Mihraç Ural Açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, seçimi tek başına kazanamayacağından emin olan iki partinin ittifak aradığını savunarak, 'Bu kadar demokrasiden nasibini almamış, siyasi ahlaktan yoksun bir çalışma ne Türkiye'de ne dünyanın herhangi bir yerinde yapılmıştır' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP ile MHP arasındaki ittifak hazırlıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

KHK'lerin yayımlanmasından sonra hukuk denetimine açılacağını ifade eden Özel, bunun çok gecikmeli, ayıplı ancak önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

OHAL KHK'lerini, Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra yasal süresi içinde Anayasa Mahkemesine götüreceklerini bildiren Özel, OHAL'in kaldırılmasıyla ilgili taleplerini de sürdürmeye devam edeceklerini ifade etti.

'DÜŞMAN HUKUKUNDA BİLE YOK'
Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin açıklamasının, terörü övmediğini belirten Özel, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın, TTB'nin hekimleri temsil edemeyeceğini söylediğini hatırlattı. Özel, TTB'nin 86 bin üyesi olduğunu, bu rakamın hekimlerin yüzde 80'ini oluşturduğuna dikkati çekerek, delegelerin yüzde 57'sinin oyuyla yönetimin seçildiğinin altını çizdi.

TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel ile TTB yöneticisi Taner Gören'in İstanbul Üniversitesi'nce 3 aylığına görevden uzaklaştırıldığını anımsatan Özel, "Ey majestelerinin, reisin rektörü; neye göre bu uzaklaştırmayı yaptın?" sorusunu yöneltti.

MİHRAÇ URAL AÇIKLAMASI
Mihraç Ural'ın Soçi Kongresine katılmasına ilişkin de açıklamada bulunan Özel, "Hani konferansın katılımcı listesi Türkiye'nin kontrolünde olacaktı? İsmi mi tanıyamadın? Nasıl tanımazsın, senin televizyonlarında ayda bir iki kez Ural'ı öldürmüyor musunuz? Bu adamı 8 kez öldürdünüz, adam utanmadan sizin altına koyduğunuz sandalyeye oturmuş, kahve içiyor. Bir dakika oturduğunuz koltuklarda oturmamanız lazım" diye konuştu.

'HAPİSHANEYE TIKAMADIKLARIMIZI TIMARHANEYE TIKARIZ'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Müge Anlı'nın programına katıldığını anımsatan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çık, yapacak hiçbir iş kalmadı, o programa çıkman gerekiyorsa çık, devletin de medyanın da başısın, çık. Okuma yazma seferberliği ilan edecekmiş. Muhalefeti delirtelim, bunlar delirirse hapishaneye tıkamadıklarımızı tımarhaneye tıkarız diye alay ediyorsanız olur. Türkiye'de okuma yazma oranı yüzde 97. Ortalama zekadaki vatandaşa konuşmuyor, bizi delirtmek için konuşuyor, karşısındakinin aklıyla alay ederek konuşuyor. Modern toplumlarda medya okuryazarlığı, ilaç okuryazarlığı, bilişim okuryazarlığı önemlidir. Bir okuryazarlık kampanyası başlatacaksak Cumhuriyet, demokrasi okuryazarlığı başlatmak, ilk kursiyeri olarak Erdoğan'ı oraya kaydetmek lazım. Cumhuriyet okuryazarı olsaydın Anlı'nın programı konuksuz kalırdı. Cumhuriyet okuryazarı, demokrasi okuryazarı ol da otur o tahtanın başına, ilk dersi sen al da sonra Türkiye'yi düşürdüğün bu duruma hep beraber çare arayalım."

İTTİFAK ELEŞTİRİSİ
Özgür Özel, seçimi tek başına kazanamayacağından emin oldukları AKP ve MHP'nin ittifak aradığını belirterek, "Bu kadar demokrasiden nasibini almamış, siyasi ahlaktan yoksun bir çalışma ne Türkiye'de ne dünyanın herhangi bir yerinde yapılmıştır. Bir ittifak yapacağız; bize mubah olacak, başkasına olmayacak. İttifak demokrasinin gereğiyse neden sana mubah, diğer küçük partilere yasak oluyor?" ifadesini kullandı.

Özel şu şekilde devam etti:

"Bunlar demokrasi açısından Kenan Evren'e günde on vakit rahmet okutuyorlar. Vız gelir tırıs gider. İttifak, kaybedeceğine olan inancı, kazanmadan şüphesi olanlara lazım. Bizim ittifakımızın kağıda, kaleme, kanun maddesine ihtiyacı yok, gönül ittifakı. Vatandaşın canına bu formülleriniz tak etti. AKP ve MHP'nin, adına milli diyerek gerçekten milli birliği zedeleyen ayrışma siyasetinin, uzun süredir birlikte tabuta koydukları demokrasinin çivilerini birlikte çaktıkları süreci yaşıyoruz. Vatandaş sandığın başına geçtiğinde bunların alnının ortasına tak diye vuracak, cezasını verecek."