CHP'li Öztürk Yılmaz: Türkiye Bu Coğrafyanın Hakimidir - Kozmopolitik

 CHP'li Öztürk Yılmaz: Türkiye Bu Coğrafyanın Hakimidir

CHP'li Yılmaz, referanduma karşı sessiz kalınmamasını istedi: Türkiye bu coğrafyanın hakimidir.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, IKBY’deki bağımsızlık referandumuna karşı sessiz kalınmamasını istedi. Yılmaz, “Bölgemizde savaş olmasını istemeyiz ama Barzani’nin bu sorumsuz adımına karşı da sessiz kalınmaması gerekir. Türkiye bugün büyük bir devlettir ve bu coğrafyanın hakimidir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yapılan bağımsız referandumu hakkında TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Hükümetin dış politikasının IKBY Başkanı Mesud Barzani’yi güçlendirdiğini savunan Yılmaz, “Barzani’yi güçlendirerek Irak merkezi hükumetini zayıflattık ve bugün bu sonuç ortaya çıktı. Dışişleri Bakanlığı bugünkü açıklamasında ‘Kürt yönetiminin sağ duyudan uzak teşebbüsünü esefle karşılıyoruz’ diyor. Biz de AKP’nin bu zamana kadar sağduyusuz ve sorumsuz adımlarını esefle karşılıyoruz” dedi.

‘İRAN İLE YAKIN BİR İŞBİRLİĞİ OLMALI’
“AKP hala kendine yakın petrol ticareti yapan şirket ve şahısların çıkarını, ülkenin toplam çıkarının üstünde görmektedir” diyen Öztürk Yılmaz, “bir şey yapıyormuş” algısı oluşturmaya çalıştığını savundu.

Yılmaz, “Önce haber çıkıyor ‘Habur kapandı’ diye. Sonra bir kişi çıkıyor ‘Kapanmadı, kontrollü geçişle açık tutuluyor’ açıklamasını yapıyor. Irak merkezi hükumetiyle, İran ile daha yakın bir işbirliği içinde bundan sonra ortak adımlar atılması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca bugün bizim dostane önerilerimizi dinlemeyen, bize bir şekilde kaş çatan, söylediğimiz sözleri ırkçı yaklaşımla geri çeviren kişilerin de umuyorum yarın işler çığırından çıktıktan sonra kapımıza gelip tavsiyemizi almak zorunda kalmazlar” diye konuştu.

‘SAVAŞ İSTEMEYİZ AMA SESSİZ KALINMAMALI’
Türkiye’nin referanduma karşı yaptırım uygulaması gerektiğini belirten Yılmaz, “Bölgemizde savaş olmasını istemeyiz ama Barzani’nin bu sorumsuz adımına karşı da sessiz kalınmaması gerekir. Bunun ne olacağına ilişkin daha önce ticari ve ekonomik hususlar açıklamıştım. Hükümetin şu an itibariyle ne yaptığını anlayamıyoruz. Sadece seyahat uyarısı yayınlandı. Ne tür bir adım atıldığını bilmiyoruz onun dışında. Türkiye bugün büyük bir devlettir ve bu coğrafyanın hakimidir. Bu hassas bir konudur. Herkesin başta hükumetin dikkat etmesi lazım. Kimse kendi çıkarlarını ülkenin çıkarları önüne koyamaz” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE ALEYHTARLIĞI MERKEL’E PUAN GETİRMEDİ’
Almanya’daki seçim sonuçları hakkındaki bir soru üzerine Öztürk Yılmaz, “Sayın Cumhurbaşkanının tutumu işe yaramamıştır. Merkel yine birinci parti, evet oy kaybetti. Sosyal demokratlar ikinci parti çıkmıştır, evet oy kaybetti. Almanya’da Türkiye aleyhtarlığı da Merkel’e puan getirmedi. İlk defa radikal sağcı parti parlamentoya girdi ve önemli sandalye sayısı elde etti. Avrupa’da popülizm artmaktadır” şeklinde konuştu.
(ANKARA/DHA)