CHP'li Pekşen'den Kongrelerle İlgili Sert Çıkış - Kozmopolitik

 CHP'li Pekşen'den Kongrelerle İlgili Sert Çıkış

Cumhuriyet Halk Partisi'nde olağan Kurultay takvimi devam ediyor. CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen bir basın açıklaması yaparak, CHP kongre sürecine dair sert bir çıkış yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde olağan Kurultay takvimi devam ediyor. Mahalle delege seçimleri sonrasında ilçe kongreleri de sürerken, Genel merkez, kurultay tarihini 3-4 Şubat 2018 olarak netleştirdi.

Kongre sürecinde tartışmalar devam ederken, CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen bir basın açıklaması yaptı.

Pekşen, açıklamasında, CHP kongre sürecine dair sert bir çıkış yaptı.

Pekşen, CHP Kongrelerinde blok liste yönteminin kullanılması hakkında, “Blok liste uygulamasının tüzükten derhal çıkarılması gerekmektedir. Blok liste tüzükte olduğu sürece Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir daha eski heyecanı, eski yarışmayı, eski çalışma azmini yakalaması mümkün değildir” dedi.

"ÇARŞAF LİSTEYE GEÇİLMELİDİR"
Blok liste uygulamasının CHP tüzüğüne girdiği günden beri partide yeni isimlerin, yeni yüzlerin yer bulma şansının azaldığını belirten Pekşen, “Blok liste uygulaması var olduğu sürece siyaset yapabilmek birilerinin adamı olmakla mümkündür. Blok liste kutuplaşmayı, küskünlüğü tetiklemektedir. Delegenin iradesine ipotek koyan, delegelerin özgür iradeleriyle seçimlerini yapmasını engelleyen bir yöntemdir. Bu nedenle partimize yakışan bir demokratik işleyişi hayata geçirmenin birinci şartı blok listenin terk edilerek çarşaf liste uygulamasına geçilmesidir” dedi.