CHP'li Vekilin Yerine Oy Kullanılmış - Kozmopolitik

 CHP'li Vekilin Yerine Oy Kullanılmış

Ankara Mamak ilçesinde bir seçmen oy kullanacağı sandığı karıştırarak CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin yerine oy verdi.

Ankara Mamak ilçesinde bir seçmen oy kullanacağı sandığı karıştırarak CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin yerine oy verdi.

Durum fark edilince, sandığa atılan bir oyun iptal edilmesi kararlaştırıldı. Bu duruma tepki gösteren Hakverdi, “Milletvekilinin yerine herhangi biri gelip oy kullanabiliyor ise seçim güvenliği var mıdır?” diye görevlilere tepki gösterdi.

SANDIĞI KARIŞTIRAN SEÇMEN
Skandal, Mamak Kuva-yi Milliye Ortaokulu’nda yaşandı. 1151 nolu sandıkta oy kullanması gereken bir vatandaş, yanlışlıkla 1161 nolu sandığa gitti. Görevlilerden oy pusulası aldı ve oyunu sandığa attı. İmza sırasının 201 olduğu söyleyince görevli “Burada Ali Haydar Hakverdi yazıyor” dedi.

Seçmenin kağıdı incelendiğinde yanlış yerde oy kullandığı ortaya çıktı. Vatandaşa imza attırılmadı. Hangi zarfı attığı bilinmediği için rastgele bir zarfın iptal edilmesine karar verildi.

TUTANAK TUTULDU
Vatandaş, daha sonra kendi sandığına giderek oyunu verdi. Skandalla ilgili CHP’li Hakverdi, tutanak tutturdu. Görevlilere de tepki gösteren Hakverdi, “Ankara’da Ankara milletvekilinin yerine herhangi biri gelip oy kullanabiliyor ise seçim güvenliği var mı?” diye sordu.