CHP’li Yöneticiler Ali Gençel ve Eren Soydemir İle Kağıt İşçilerinin Sorunları Üzerine Konuştuk - Kozmopolitik

 CHP’li Yöneticiler Ali Gençel ve Eren Soydemir İle Kağıt İşçilerinin Sorunları Üzerine Konuştuk

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Mayıs Salı günü gerçekleştirdiği grup toplantısında geçtiğimiz hafta CHP İstanbul İl Başkanlığı Sosyal Politikalar ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu tarafından kağıt atık işçileriyle birlikte düzenlenen basın toplantısını hatırlatarak şunları söyledi;

"İstanbul'da 'geri dönüşüm işçileriyle bir araya geldik. Hiçbirisinin sigortası, sosyal güvenliği yok. Öğretmen olmayı hayal ederken, çöpten kağıt toplayan çocuklarımız. Çankaya Belediyemiz bir proje başlattı ve bunların tamamını sigortalı yapıyoruz. İktidar mı yapıyor? CHP'li belediyeler yapıyor. O çocuk kağıt toplamayıp dağa mı çıksın, hırsızlık mı yapsın? Biz halk partisiyiz, halkın çocuklarına sahip çıkacağız."

www.kozmopolitik.com.tr olarak CHP İstanbul İl Başkanlığı Sosyal Politikalar ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Ali Gençel ve geri dönüşüm işçileri projesi koordinatörü Eren Soydemir ile geri dönüşüm işçilerinin sorunları üzerine sohbet ettik.

Ali bey merhaba, öncelikle CHP il başkanlığı bünyesinde kurmuş olduğunuz ve başkanı olduğunuz sosyal politikalar ve Uluslararası İlişkiler" Komisyonunu biraz anlatabilir misiniz? Nasıl bir kapsamı var, hangi ihtiyaçlara yönelik çalışmalar yapacaksınız?

Ali Gençel: Komisyonumuz il başkanlığı bünyesinde oluşturulan kırk çalışma komisyonundan birisi olarak kuruldu. Ekibimizde toplumun bütün kesimlerinden arkadaşlarımız var. Olabildiğince geniş yelpazeden arkadaşları aramıza katmaya çalıştık. Ülkemizin yaşadığı sorunların neredeyse sınırsız olduğu Akp hükümetinin ve belediyelerinin sorun üretme mekanizması olarak, çözülmesi gereken sorun bulmak işimizin en kolay parçasını oluşturuyor.

Ben size sorayım sorun olmayan neresi kaldı? İşçiler, çiftçiler, öğrenciler, kadınlar ve çocuklar yani toplumu oluşturan bütün kesimler, hem bireysel hemde kategorik olarak sorunlarla boğuşmaktalar.

Örnek vermek gerekirse, işçilerin hakları daha henüz çıkarılan bir yasayla elinden alındı, kurumsal kölelik sistemi getirildi, güvencesi sınırlandırılmış kiralık işçi kavramı ortaya konuldu. Kadına olan şiddet %2000 arttı Akp döneminde, sıcağı sıcağına üzücü bir konu var biliyorsunuz; çocuk istismarları ve yasadışı vakıf ve yurtlarda yaşananlar.

Mülteciler ve göçmenlerin yaşadıkları savaş sonrası insanlık dıramını da unutmamak gerek, denizlerimiz çocuk bedenlerinin karaya vurduğu ölümlerin bile anlamsızlaştığı sular haline geldi. Kısacası bu iktidar ile beraber ülkemizde her alanda, sorunların ve problemlerin ev sahibi konumuna geldi.

Bizlerin amacı ise bu sorunlara dair yerel ve genel ayrımı yapmaksızın bütün parti mercilerimiz için çözüm yolları geliştirmek. Sadece sorunu ortaya koyan tek yönlü skaler değil aynı zamanda sorunun çözümünü de paragrafın sonunda topluma ulaştıran vektörel çalışmalar yapmak.


Yani sorunları ortaya koymakla yetinmeyecek ve çözümlerini de üreteceksiniz?

Ali Gençel: Kesinlikle! Halka inmek sorunu tespit etmek ve çözüm üretmek bizim için üçgenin kenarlarını oluşturuyor. Bu üçgenin ortasında ne var diye soracak olursanız; "Sorunları çözülmüş halkımız" var. Amacımız kalıcı sosyal politikalar üretmek ve insanlarımıza nefes aldırmak.

Öncelikli sorunlar olarak neleri aldınız? Sorunlar arasında bir öncelik sıralamanız var mı?

Ali Gençel: Sorunların geçişken olduğunu çok net biliyoruz. Yaşayarak görüyoruz. Kadının sorununu çözmeden çocukların sorununu çözmek imkânsız olduğu gibi, çevre sorununu çözmeden, şehrin sorunlarını da çözemezsiniz.

Ancak kesinlikle tek bir önceliğimiz var! Bunun da altını kalın çizgilerle çiziyoruz!

Açık ve net biçimce söyleyebilir kiz, insanın ve doğanın karşısında yer alan hiçbir çözüm önerisinin içerisinde yer almayacağız. Popülist ve aldatıcı, sadece oy almaya yönelik uygulamalara destek vermeyeceğiz. Sömürüyü amaç edinmiş kesimlerle de aynı masada paydaş olmayacağız.

Bizim gayemiz artık huzurla yaşamak isteyen insanlarımızın sorunlarına eğilmek. CHP olarak yönümüz insandan ve doğadan yana. Yönümüz emekten ve emekçiden yana. Rüzgâra göre yön değiştirmek gibi bir niyetimiz yok, sonucu ne olursa olsun.

Bir örnek olarak vermek gerekirse hangi projenizde bu çözüm sistemini ortaya koydunuz?

Ali Gençel: Bakın daha henüz geçtiğimiz hafta sonu "Geri dönüşüm işçileri" konusunda bir projemizi ortaya koyduk. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve il Başkanımız Sayın Cemal Canpolat'ın da katıldığı bir basın toplantısında Akp’nin çalışan kesimleri, toplumun en alt kesimini, gözünü kırpmadan nasıl da ezdiğini ve birileri için feda ettiğinin altını çizdik.

Atık toplayana ve satın alana istisnasız olarak cezai müeyyide uygulayan yasalar ile kolluk kuvvetleri, belediyeler kısacası bütün devlet kademeleri topyekûn kimin karşısındalar?

Kağıt işçisinin! Düşünün bir, Piramidin en alt basamağını oluşturan, geçimini en zor koşullarda sağlamaya çalışan insanların ekmeğine işine ve aşına göz diktiler. Bu zulmün ve bencilliğin son safhasıdır. İktidarın güç hastalığı onları başka bir şeye dönüştürmüş durumdadır. Kağıt işçileri başkanımız Dinçer Mendillioğlu basın açıklamasında şöyle bir tanım kullandı: "Biz görünmez insanlarız" Fakat korkarım ki onları bu iktidar gördü ve görmekle kalmadı ekmeklerine göz koydu.

Peki bu sorun karşısında siz ne yaptınız? Nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Ali Gençel: Biz öncelikle bu sorunu halkın fark etmesini sağladık!

Ve emekçilerin yalnız olmadıklarını CHP’nin bütün örgütleri ve kadroları ile onların emeklerini savunacaklarının sözünü verdik! Basın açıklamasında protokolümüz tamamen kağıt işçilerinden oluşmaktaydı!

Tüm bu muhalefet süreci bir şey getirdi. Ve anında geri adım attılar. Yasayı geri çekmediler fakat ceza denetimlerini bir süreliğine durdurdular. Mücadelemizin sonunda emekçilerin kazanacağını biliyoruz. Gözümüz üzerlerinde olacak.

Diğer yandan biz Ankara'dan Dinçer Mendillioğlu ve Mustafa Berkay Aydın adlı arkadaşlarımızı çağırırken gerekçemiz toplumsal ve çözümsel zemine oturuyordu. Dernek başkanı Sayın Mendillioğlu Ankara Çankaya belediyesinde kağıt işçileri ile yaşanan sorunu Belediye ile koordineli çalışarak hukuki bir zemine oturttu. Şu anda oradaki belediyemizde Kağıt emekçilerimiz güvenceli, sağlıklı koşullar altında "kadrolu" olarak istihdam ediliyorlar! Her zaman söylüyoruz. CHP varsa herkes için var diyoruz.

Sayın Gençel Çankaya belediyesi bünyesinde çözülen bu sorunu İstanbul için nasıl çözeceksiniz?

Ali Gençel: Proje koordinatörümüz Eren Soydemir arkadaşımıza bu konuda sözü vereyim isterseniz.

Geridönüşüm işçileri projesi koordinatörü Eren Soydemir:

Temel çözüm paradigmamız "Entegrasyon" yani insan ile sistemin bütünleştirilmesi. 100 bin kişinin üzerinde doğrudan istihdamını sağlayan bir sektörü, insandan arındırarak, yüksek teknoloji çözümler ile sınırlı tutarak çözemezsiniz. İnsan bu işin hem doğasında hemde ana maddesi olarak var. Ne ülke içindeki şartlarımız Avrupa seviyesinde ne de yaşadığımız coğrafya bu realite ile hareket etmek mecburiyetindeyiz. Evet büyük bir sorunumuz var, evet AKP tarafından insanların işleri ve ekmekleri ellerinden alınıyor, evet toplumsal olarak bazı sıkıntılı durumlar yaşanıyor. Fakat CHP bunların çözümü konusunda hem samimi hemde yeterlilik sahibi. Çankaya belediyesinde bu sorun karşılıklı adımlar ile ortak bir noktada buluşarak çözüldü. Belediye ile koordineli yeterlilik sahibi bir firma işçiler ile doğrudan muhatap oldu. Ve işe alımlar sonucunda sistem yürümeye başladı.

İstanbul'un metropol olarak farklı karakteri olduğunu biliyoruz. Çözümü Entegrasyon sistemini yerel bazda belediyelerin organize olması ile çözme yoluna gideceğiz. Bunu yaparken yerel kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşlarını da olayın içine katarak gerçekleştireceğiz. İstanbul da 14 Belediyemizin her ay belirli dönemlerde bir araya gelen ortak toplantıları var. Bu sorunu bütün uzantıları ile onların önüne koyacağız. İyi çalışılmış bir proje ve başarılı örnekleri ile beraber çözümü nasıl getireceğimizi tartışacağız. Biz bu aşamaya II. Aşama adını verdik. Sisteme Entegre edilecek olan kağıt işçilerinin ekipmanlarından, arabalarına kadar, alacakları eğitimlerden, sağlık kontrollerine kadar herşey bir koordinasyon merkezi tarafından eşgüdüm halinde yürütülecek.

Ne zaman gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz?

Eren Soydemir: Şu anda üzerinde çalışmaktayız. Emekçinin sıkıntılı olduğu bir konu üzerinde zaman harcama lüksümüz yok. İktidar partisi insanların haklarını gasp etmek konusunda oldukça hızlı ve becerikli. Şunu söyleyebilirim. Yakın zamanda CHP İstanbul İl Başkanlığı olarak, bütün belediyelerimizin dahil olacak bir çalışma ile çözümü konuşmaya başlayacağız.Ülke kamuoyunun bundan dakikası dakikasına haberi olacaktır. Bu konuda kesintisiz muhalefet yapmak niyetindeyiz. Ayrıca bu çözüm ve arama toplantılarına Geri Dönüşüm İşçileri de dahil edilecekler.

Çözüm üretirken en çok zorlanacağınız konu ne olacaktır?

Eren Soydemir: Konuyu derinlemesine araştırırken fark ettiğim ilk nokta, verilerin ve istatistiklerin oldukça yetersiz ve sağlıksız olduğuydu. Toplumun her kesiminden ve mültecilerin içine dahil olduğu kayıt dışı bir alan ile ilgili bir çalışma yapmak oldukça zor. Ancak direk sahada olan kurum ve kuruluşlar ile toplum önderleri ile yakın temas kurarak sorunu en aza indirgemeye çalıştık. Bu çalışma kesinlikle toplumun içinden hazırlan zorundaydı öyle de oldu. Antepli Mehmet amca ile Diyarbakırlı Tahsin arkadaşı getirmeden konuyu ne anlayabilir ne de çözebilirsiniz. İstanbul ayağını ele alacaksak da bunu Ali Mendillioğlu gibi toplum önderleri ile uyumlu biçimde yapmak zorundayız. Kendisi aynı zamanda CHP Beyoğlu Belediye Meclis Üyemiz. Kısacası parti olarak soruna her dalda yoğunlaşmış durumdayız.

Diğer yandan belirtmek gerekir ki Genel Başkanımızın açık bir biçimde tam destek vermesi ve sorunun çözümünde partinin yerel bütün katmanlarını göreve çağırması konunun çözümü için çok önemli gerekli iradeyi ortaya koymuştur. Bu da bize ekstra moral ve güç vermektedir. Önümüzdeki günlerde CHP konuyu TBMM ye de taşıyacaktır.