CHP'lilerden, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a suç duyurusu - Kozmopolitik

 CHP'lilerden, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a suç duyurusu

CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, ilçe başkanları, kadın kolları, gençlik kolları üyeleri ve partililerle birlikte Düzce Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Ülkede yaşanan terör eylemleri karşısında büyük üzüntü yaşadıklarını belirten Tozan, şöyle konuştu:

"Ülkemizde yoğunlaşan terör eylemleri hepimizde derin bir üzüntüye neden olmaktadır. Çözüm süreci adı altında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emir ve talimatlarıyla, AKP hükümeti üyeleri ve bürokratlarınca terör örgütünün lideri ve üyeleri ile bir dizi görüşmeler yapıldığı kamuoyunun malumudur. Buna karşın Genel Başkanımız ve partimizin tüm kademelerince yapılan, sürecin parlamento temelinde yürütülmesi ve şeffaf uygulanması uyarıları ise göz ardı edilmiştir. Bu dönemde, terör örgütünün şehir yapılanmasını kuvvetlendirmesine ve örgütün şehir, ilçe merkezlerine silah ve mühimmat depolamasına dönemin AKP hükümetinin Başbakanı, üyeleri ve bürokratlarınca göz yumulduğu, fırsat verildiği bilinmektedir. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan, valilere, kaymakamlara ve güvenlik güçlerine müdahale etmemeleri konusunda talimat verdiklerini bizzat ikrar etmiştir."

Gelinen süreçte güçlenen terör örgütünün yeniden silahlı ve bombalı eylemlerine başladığını ifade eden Tozan, "Terör örgütünün tahkimat yapmasına göz yuman ve bürokratlarına bu konuda emir, talimat veren dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin AKP'li hükümet üyeleri ve bürokratlarının bu eylemleri, 'Terör örgütüne yardım ve yataklık' suçunu oluşturmaktadır. Bu nedenle Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu, Beşir Atalay, Yalçın Akdoğan, Efkan Ala, Hakan Fidan, valiler, MİT ve ilgili kamu görevlileri hakkında 'terör örgütüne yardım ve yataklık' suçundan suç duyurusunda bulunuyoruz" dedi.

Tezcan SOLMAZ/DÜZCE, (DHA)