CHP'nin Ankara Adayı Mansur Yavaş Mı Olacak? - Kozmopolitik

 CHP'nin Ankara Adayı Mansur Yavaş Mı Olacak?

CHP'li bir kaynak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için Kemal Kılıçdaroğlu'nun aklında Mansur Yavaş'ın olduğunu ileri sürdü.

Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, CHP'li bir kaynağın kendisine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için “Büyük ihtimalle Kemal Bey’in aklındaki isim Yavaş” dediğini aktardı.

2014 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye seçimleri tartışma konusu olmuştu. Az farkla seçimi Melih Gökçek'in kazanmasına karşılık, Mansur Yavaş seçimi aldığını öne sürmüştü.

CHP'li kaynak Zeyrek'e “Sayın Yavaş’ın ‘hakkım olanı almak için geldim’ demesi, pozitif bir etki yaratacaktır” diye konuştu.

Zeyrek'in yazısının ilgili bölümü şöyle:

CHP’NİN ADAYI KİM
Pazar akşamı İstanbul-Ankara uçağında Mustafa Ak da vardı. Esenboğa Havaalanı’nın iç hatlar geliş bölümünde bagaj bekleme yerindeki panoda Ak’ın fotoğrafı ile Keçiören Belediyesi’nin ilanları var. Kendi ilanlarını görmezden gelmedi. Ben de “Bu aralar çok ön plandasınız” diye takıldım, gülümsemekle yetindi.

İlginç bir tesadüf ki uçakta bir önceki yerel seçimde Gökçek’e karşı yarışan ve tartışmalı bir şekilde seçimi kaybeden CHP adayı Mansur Yavaş da vardı.

Uçakta Yavaş’ı gördükten sonra “CHP ne diyor, AK Parti’deki bu hareketliliğin bir karşılığı var mı” diye düşündüm ve CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile zaman zaman görüşen bir CHP’liyi aradım. “Büyük ihtimalle Kemal Bey’in aklındaki isim Yavaş” dedi. Yavaş’ın 2014’te seçimi aldığını, Gökçek’in YSK desteği ile kazandığını ileri sürdü. Sözlerini “Sayın Yavaş’ın ‘hakkım olanı almak için geldim’ demesi, pozitif bir etki yaratacaktır” diye sürdürdü.

BU KEZ PAZARLIK YAPAR
Ancak, konuştuğum CHP’liye göre Yavaş, bu kez CHP adayı olmadan önce iki önemli şart koşabilir.
İlki parti kurmaya hazırlanan Meral Akşener’in desteği.

İkincisi ise CHP’nin kaleleri Çankaya ve Yenimahalle dışındaki ilçe belediye başkan adayları ile Büyükşehir Belediye Meclisi adaylarının önemli bir bölümünün kendisi tarafından belirlenmesi.
Akşener’in kuracağı partinin tavrı konusunda şimdiden yorum yapmak zor. Referandumda ortaya çıkan “hayır” blokunu korumak için destek de verebilir, “Başkent’e aday çıkarmamak yeni kurulan bir parti için büyük hata olur’’ diyerek aday da çıkarabilir.

İlçe belediye başkan adayları ile Meclis üyelerinin belirlenmesi konusu ise CHP teşkilatı ile Genel Merkez arasında ciddi sorun yaratabilir. Teşkilat küstürülürse, “Sağdan oy alacağım diye sol seçmeni de kaybetme” riski de ortaya çıkabilir.