Çiftçiye Bir Darbe De Buğdaydan Geldi - Kozmopolitik

 Çiftçiye Bir Darbe De Buğdaydan Geldi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ton başına 1050 lira olarak açıklanan buğday alım fiyatının, çiftçinin beklentisinin çok altında kaldığını söyledi. Buğday üretiminde girdi maliyetlerinin geçen yıla göre yüzde 50 arttığına dikkat çeken Gürer, alım fiyatı artışının yüzde 10 larda kalmasının, üreticide hayal kırıklığına neden olduğunu ifade etti.

Gürer, “Çiftçinin buğday üretimi için kullandığı yakıta hemen her gün zam gelirken, gübre ve ilaç fiyatları sürekli artarken, hububat alım fiyatlarını yüzde 10 ve yüzde 12 seviyede kalması, üreticileri perişan etti. Üretici buğdayda en azından 1200 lira taban fiyat bekliyordu. Kimi bölgelerde yağmurların yeterli yağmaması verimi de etkiledi. Bu yıl en azından Buğdayda ithal sopası çıkmadı. Ürünü geç hasat edilen bölgelerde fiyat bu rakamında altına, tüccar üreticiyi düşürmeye zorlayabilir. Bu bağlamda en azından taban fiyat olsun korunmalı. Yoksa çiftçinin perişanlığı iyice artacak” diye konuştu.

Gürer, bahar döneminde beklenen yağışların yeterli olmamasının kuraklığa neden olduğunu, bu durumun da verim kaybı oluşturacağını ifade ederek, “Hububat alım fiyatları belirlenirken, artan girdi maliyetleri ve kuraklık da göz önünde bulundurulmuş olsaydı, çiftçi belki bugün hayal kırıklığı yaşamayacaktı. AKP hükümetleri çiftçiyi hiç düşünmedi. Tarımda yanlış politikalar ile ülkeyi dışa bağımlı kıldı. Seçim döneminde dahi çiftçinin yanında olmadığını verdiği taban fiyatla gösterdi” dedi.