Cihangir'deki Roma Parkı İçin İBB Önünde Eylem - Kozmopolitik

 Cihangir'deki Roma Parkı İçin İBB Önünde Eylem

İBB’nin CHP’li meclis üyelerinin de destek verdiği eylemde grup “Biz Cihangirliler Mahallemizde Sosyal Tesis İstemiyoruz” yazılı pankart açtı. Cihangir Güzelleştirme Derneği adına basın açıklaması yapan Berrin Alganer, mahalle sakinlerinin tepkileri üzerine durdurulan inşaatın yeniden başlatılmak istendiğini, inşaat çalışmaları sırasında arkeolojik bulguların ortaya çıktığını söyledi.

İBB’ye çalışmalarından vazgeçmesi çağrısında bulunan Alganer, “Müze denetimine alınan bölgede, henüz bir rapor görmememize rağmen çalışmalar yeniden başlatılmak isteniyor. Arkeolojik kazılar yapılmadan ve yer altındaki potansiyel değerlendirilip sergilenmeden işe sosyal tesislerle başlanmasını doğru bulmuyoruz. Bu tür projelerin yapımına geçerlilik kazandırmak için bilinçli olarak parkların, yeşil alanların bakımsız bırakıldığının farkındayız. İBB’yi ve Beyoğlu Belediyesi’ni başta Cihangir Sanatkarlar Parkı olmak üzere parkların bakımını yapmaya ve güvenliğini sağlamaya çağırıyoruz. İhaleyi alan şirketin alandan derhal gitmesini istiyoruz. Oluşacak ihtilaftan İBB ve Kadir Topbaş birinci dereceden sorumlu olacaktır” dedi.

Süreçle ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını belirten grup, Martı projesine itirazları içeren 15 bin imzayı belediyeye teslim etti. TOMA ve çevik kuvvet ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı eylemde grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.