Çin'in Ardından Rusya Da KDHC'yi Kınadı - Kozmopolitik

 Çin'in Ardından Rusya Da KDHC'yi Kınadı

Güney Kore ve ABD, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nde (KDHC) nükleer denemelerin gerçekleştirildiği Hamyong bölgesindeki Kilju'da yerel saatle 12.29'da bir depremin meydana geldiğini duyurdu. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu depremin büyüklüğünü 6.3 olarak açıkladı.

HİDROJEN BOMBASI DENEMESİ

ABD'li ve Koreli yetkililer depremin bir nükleer denemeden kaynaklanabileceğini açıklarken, KDHC'den yapılan açıklamada, kıtalararası balistik füze tarafından taşınabilecek başarılı bir hidrojen bombası denemesi gerçekleştirildiği duyuruldu.

KDHC'nin bu altıncı nükleer denemesinin, diğer denemelerden tam 10 kat daha güçlü bir patlamaya yol açtığı ifade edildi.

ÇİN VE RUSYA'DAN TEPKİ

KDHC'nin nükleer denemesine ABD ve Güney Kore'nin yanı sıra Rusya ve Çin de tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "KDHC, uluslararası toplumun karşı çıkmasına rağmen bir kez daha nükleer deneme gerçekleştirdi.Çin hükümeti, buna kararlı bir şekilde karşı çıkmakta ve kınamaktadır" denildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise söz konusu denemenin "uluslararası hukuka itaatsizlik olduğu" ve bu nedenle "en güçlü kınamayı hak ettiği" belirtildi.