COVİD-19 Nedir? Yayılımını Nasıl Sağlamaktadır? - Kozmopolitik

 COVİD-19 Nedir? Yayılımını Nasıl Sağlamaktadır?

Son zamanlarda COVID-19 pandemisi üzerine yaptığı bilgilendirici paylaşımlarla dikkat çeken Çağhan Kızıl ile Kozmopolitik.com.tr’nin sorularını yanıtladı.

Peki, Çağhan Kızıl kimdir?
Çağhan Kızıl
, Alman Helmholtz Derneği Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi'nde ve TU Dresden'de Moleküler ve Hücresel Biyomühendislik Merkezi'nde Helmholtz araştırma grubuna liderlik eden Nörobilimci ve Genetikçidir.

Pek çok alanda meraklı ve üretken birisidir. Zonguldak ve Kocaeli’nde geçen ortaöğretim, ODTÜ’de geçen üniversite ve Almanya'da geçen lisansüstü eğitimi boyunca sosyal ve siyasal alanda oldukça faal olmuştur. Bu yıllar boyunca pek çok farklı dergide, ekonomiden siyaset bilimine kadar farklı konularda yazıları yayınlanmıştır.

Epilepsi ve Alzheimer üzerine etkin çalışmaları bulunmaktadır.

1- COVİD-19 nedir? Yayılımını nasıl sağlamaktadır?
Yeni bir Koronavirüs’ü olduğu gösterilen Sars cov2'nin akut solunum yolu hastalığına verilen isimdir. SArSCov-2 insanları enfekte ettiği bilinen yedinci Koronavirüs’tür yayılımı insandan insana damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Damlacık yolu; öksürmek ve hapşırmak ağızımızdan çıkan küçük sıvı partiküllerinin içindeki virüslerdir. Bunun yanında pasif yüzeylerden de kalan virüslerin bir şekilde temas yolu ile ele ya da herhangi bir maddeye geçmesi ve onunda ağız ve burun yoluna bulaşmasıyla yayılım sağlanabilir fakat ana yayılım insandan insana temasıdır.