Cumhuriyet Çalışanları 267 Gün Sonra Hakim Karşısında - Kozmopolitik

 Cumhuriyet Çalışanları 267 Gün Sonra Hakim Karşısında

Cumhuriyet çalışanları 267 günlük tutukluluğun ardından bugün hâkim karşısına çıkıyor. 11’i tutuklu 17 kişinin,“FETÖ/PDY ve PKK/KCK örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”le yargılandığı dava, Çağlayan’da görülecek. Gazeteciler, duruşma öncesi 8.30'da 'basın özgürlüğü' için yürüyecek. Duruşmadan dakika dakika gelişmeler bu sayfada olacak.

DAVADA KİMLER YARGILANIYOR?
Cumhuriyet gazetesi davasında, gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, Okur Temsilcisi Güray Öz, Köşe Yazarı Hakan Kara, Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay, Karikatüristi Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Önder Çelik ve Bülent Utku, Cumhuriyet Vakfı Danışma Kurulu Üyesi Avukat M. Kemal Güngör ile Muhabiri Ahmet Şık tutuklu yargılanıyor.

Davanın tutuksuz sanıklar ise şu şekilde: Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, Cumhuriyet yazarları Aydın Engin ve Hikmet Çetinkaya, gazetenin muhasebe çalışanı Gülseli Özaltay, gazetenin eski çalışanı Bülent Yener. Gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ise dosyada ‘firari sanık’ olarak bulunuyor. Ayrıca gazetenin Muhasebe Çalışanı Yusuf Emre İper ise 107 gündür tutuklu bulunuyor ve bu davaya dahil edilmedi.