Cumhuriyet Davası İkinci Gününde Devam Ediyor - Kozmopolitik

 Cumhuriyet Davası İkinci Gününde Devam Ediyor

Cumhuriyet gazetesinin yazar, çizer ve yöneticilerinin aralarında bulunduğu 12’si tutuklu 19 çalışanı, bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde hakim karşısına çıkıyor.

Cumhuriyet gazetesine yönelik siyasi operasyon kapsamında 267 gündür tutuklu bulunan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Kitap eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay, yayın danışmanı ve yazar Kadri Gürsel, okur temsilcisi Güray Öz, çizer Musa Kart, yazar Hakan Kara, avukat Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör ve gazete yöneticisi Önder Çelik, 206 gündür tutuklu olan muhabir Ahmet Şık ve tutuksuz yargılanan gazetenin İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, yazarlar Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya, muhasebe çalışanı Günseli Özaltay ve Bülent Yener İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün hâkim karşısına çıkıyor.

Duruşma başladı.

Duruşmayı takip etmek isteyen yurttaşlarla özel güvenlik arasında tartışma yaşandı. Yabancı gazetecilerin duruşmayı takip etme talebi üzerine bir güvenlik görevlisi, Türkiyeli vatandaşlara dönerek “Yabancıları alacağıma sizi alırım daha iyi” dedi. Güvenlik görevlisi, daha sonra “Sarı basın kartlı gazetecileri de almıyoruz, sadece adliye muhabirleri girebilir” ifadesini kullandı.

10.30’da başlaması gereken duruşma, 11.30’da Murat Sabuncu’nun savunmasıyla başladı. Avukatlar, Sabuncu’nun yanında jandarma bulunmasına itiraz etti. Mahkeme başkanı itirazı kabul etti.

Murat Sabuncu savunmasına, 24 Temmuz vurgusuyla başladı. Sabuncu’nun sözleri:

“FETÖ şüphelisi savcı Murat İnam bize Fetö iftirası atıyor. Müebbetle yargılanırken tutuksuz, biz dokuz aydır tutukluyuz. 4 yılda 1.400 manşet atılır, bilirkişi içinden cımbızla çekip rapor yapıyor. ‘Adeta’larla dolu adeta iddianame. Siz gazetenin %10’u dışında tüm gazeteyi, ailelerimizi dokuz aydır mağdur ediyorsunuz. 5 yaşındaki kızın malvarlığını araştırıyorsunuz. Benim hiç MASAK raporum yok. Ama savcı ‘zengin göstersin diye’ iddianameye MASAK raporu da var diye eklemiş.”