Datça'da Çalışan İşçilerin Oyu Urfa'dan Çıktı - Kozmopolitik

 Datça'da Çalışan İşçilerin Oyu Urfa'dan Çıktı

Datça'da çalışan bir grup işçinin, referandum günü memleketleri Şanlıurfa'ya gitmedikleri halde, oylarının başkaları tarafından kullanıldığı ortaya çıktı.

Muğla'nın Datça İlçesinde, inşaatta çalışan bir grup işçinin 16 Nisan'da yapılan referandum günü memleketleri Şanlıurfa'ya gitmedikleri halde, oylarının başkaları tarafından kullanıldığı ortaya çıktı.

HDP Datça İlçe Başkanı Günfer Karadeniz, Yüksek Seçim Kurulu'na iletilmek üzere Datça İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulundu.

Karadeniz, Şanlıurfa'nın Hilvan İlçesi Gölcük Mahallesi'nde seçmen kayıtları bulunan yaklaşık 200 kişinin, referandum günü Datça'da bulundukları halde oylarının başkaları tarafından kullanıldığını iddia ederek, konunun incelenmesini ve buradaki seçimlerin iptal edilmesini istedi.

Birgün'ün haberine göre, Adliye çıkışında bir açıklama yapan Karadeniz; "Datça'da mevsimlik işçi olarak çalışan yaklaşık 200 kişinin Şanlıurfa'ya gitmedikleri halde oylarının kullanıldığı görülüyor. Söz konusu kişilerin seçmen kayıtlarının yer aldığı, Gölcük Mahallesindeki iki sandıkta seçmenlerin tamamının oylarının kullanıldığını öğrendik. Referandum günü Datça'da bulunduğunu belirleyebildiğimiz 80 kişinin isim listesini itiraz dilekçemize ekledik. Bu kişiler Datça'da yaşıyor ve hiç köylerine gitmemişler. Ancak orada oyları kullanılmış görülüyor. Her iki sandıkta tüm seçmenler oy kullandığına göre; bu kişilerin oylarının orada birileri tarafından kullanıldığı anlaşılıyor" dedi.