Davutoğlu'nun Kurduğu Gelecek Partisi'nde Kaç Eski AKP Milletvekili Var? - Kozmopolitik

 Davutoğlu'nun Kurduğu Gelecek Partisi'nde Kaç Eski AKP Milletvekili Var?

Gelecek Partisi’nin tanıtım toplantısında hedeflerini açıklayan Ahmet Davutoğlu, isim vermeden AKP iktidarını ve AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdi.

“Lider kültü”nü reddettiklerini belirten Ahmet Davutoğlu, ülkeyi yönetenlerin “iktidarda kalmak” dışında bir dertlerinin olmadığını söyledi.

Ailenin siyasal hayatın dışında tutulması gerektiği mesajını veren Davutoğlu, hedeflerinin yeni bir anayasa yapılması, demokratik parlamenter sisteme geçilmesi, kapsayıcılık ve ortak akıl olduğunu söyledi.

Davutoğlu, “güç devşirme” aracı olarak görülen yargıda da kapsamlı reform vaadinde bulundu.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, Davutoğlu, AKP’nin 18 yıl önce kuruluş toplantısını yaptığı Bilkent Otel’de, dün kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı’na verilen “Gelecek Partisi”ni anlattı, Kurucular Kurulu’nun tanıtımını yaptı.

18 ESKİ VEKİL

Gelecek Partisi’nin 154 kişilik Kurucular Kurulu’nda Davutoğlu dışında 18 eski AKP milletvekili, 3 eski AKP il başkanı yer aldı. Rum asıllı Dimosthenis Rafeletos, Ermeni asıllı Etiyen Mahçupyan ve Süryani asıllı Nazmi İrak, eski büyükelçiler Ümit Yardım ve Yusuf Ziya Özcan, Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir, 15 Temmuz’da yaşamını yitiren AKP’li Erol Olçok’un eşi Nihal Olçok da yer aldı. Partinin amblemi yeşil ve beyaz renklerden oluşan beş köşeli “çınar yaprağı” oldu.

Bu arada, 143 sayfalık parti programında, modern Alevi ögrütlerinin talepleri göz önünde bulundurularak cemevlerine hukuki statü tanınması, eğitim ve istihdama yönelik taleplerine eşit yurttaşlık hakkı ve demokratik uzlaşı temelinde çözüm bulunacağı kaydedildi.

Programda anadilin eğitimde ve sosyal hayatta öğretilmesi ve kullanılmasının aidiyet bilincini güçlendireceği vurgulandı.