Demirtaş için YSK'ya Başvuru - Kozmopolitik

 Demirtaş için YSK'ya Başvuru

HDP, cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın cezaevi koşullarına dikkat çekerek, seçimin demokratik ve eşit koşullarda gerçekleşmesi için kampanya sürecinde Demirtaş’ın tahliye edilmesi talebiyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuru yapmaya hazırlanıyor.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, HDP, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için Selahattin Demirtaş’ı bugün İstanbul ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak yapılacak etkinlikle aday ilan edecek. Diyarbakır’da yapılacak etkinliğe, ittifak görüşmeleri sürdürülen Kürt partilerinin, İstanbul’daki etkinliğe ise sol ve sosyalist partilerin davet edildiği belirtildi. Demirtaş’ın adaylığı ilgili HDP Meclis grubu kararının ise yarın YSK’ya iletileceği ifade edildi.

Demirtaş’ın adaylığının ilanıyla birlikte kampanya süreci de resmen başlayacak. HDP’de Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri kampanyasının eşgüdümlü olarak yürütüleceği, her iki kampanyanın birbirini tamamlayacağı kaydediliyor.

KAMPANYA AVUKATLAR ARACILIĞI İLE
Demirtaş’ın kampanyasının bütün partileri kapsayan bir üslupta olacağı ve Türkiye’nin normalleşme ve geçiş dönemine yönelik söylemlerin öne çıkacağı ifade ediliyor. Demirtaş, kampanyasını avukatları aracılığıyla kamuoyuna duyuracağı mesajlarla yürütecek, bu kapsamda avukatlarla Demirtaş’ın sıkı bir çalışması söz konusu olacak. Kampanyanın yürüteleceği ana mecraların başında sosyal medya gelecek.

Bu sırada HDP, YSK'ya seçimin demokratik koşullarda geçmesi için Demirtaş'ın serbest bırakılmasını talep edecek.

Parti içinde özellikle Cumhurbaşkanı seçiminin olası ikinci turunda ortaya çıkacak düğümün kilidini HDP’nin açacağı dile getiriliyor. Bu kapsamda HDP’nin birinci turda hem iktidar hem de muhalefet tarafından istenmeyen parti olmasına karşın demokratik siyaset vurgusunun öne çıkacağı bir kampanya süreci yürüteceği ifade ediliyor. Demirtaş’ın kampanyasında bütün partililere hitap eden bir üslup kullanılacağı belirtiliyor.