Deniz Zeyrek: Adli Yıl Açılışında Feyzioğlu İki Yoldan Birini Seçecek - Kozmopolitik

 Deniz Zeyrek: Adli Yıl Açılışında  Feyzioğlu İki Yoldan Birini Seçecek

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun 2 Eylül'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşecek adli yıl açılışına katılmasını yorumladı. 41 baro, Yargıtay'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenleyeceği açılış töreni davetini reddetti.

Feyzioğlu'nun 2014 yılında dönemin başbakanı ile kürsüde yaşadığı polemiği hatırlatan Zeyrek, "Baroların, törenin Beştepe'de yapılmasına gösterdikleri tepkiyi haklı buluyorum. 'Güçler Ayrılığı' ve 'Yargı Bağımsızlığı' ilkeleri o törenin Yargıtay'da yapılmasını gerektiriyor. Ancak, 'Savunma Makamı”nın 'İddia Makamı' ve 'Yargıç' ile eşit bir şekilde adli sistemin parçası olarak Adli Yıl Açılış Töreni'nde temsil edilmesi gerektiğine de inanıyorum" dedi.

Zeyrek'in yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Metin Feyzioğlu'nun bu yıl Beştepe'de yapılacak Adli Yıl açılış törenine katılacağını duyunca birçoğunuz gibi ben de 2014'teki o günü ve sonrasında yaşananları düşündüm. Baroların, törenin Beştepe'de yapılmasına gösterdikleri tepkiyi haklı buluyorum. “Güçler Ayrılığı” ve “Yargı Bağımsızlığı” ilkeleri o törenin Yargıtay'da yapılmasını gerektiriyor. Ancak, “Savunma Makamı”nın “İddia Makamı” ve “Yargıç” ile eşit bir şekilde adli sistemin parçası olarak Adli Yıl Açılış Töreni'nde temsil edilmesi gerektiğine de inanıyorum. Feyzioğlu'nun geçmişte bir ara dillendirildiği gibi CHP Genel Başkanı olma ihtimali kalmadı. İlk genel kurulda Başkanlık koltuğunu kaybetmesi işten bile değil. O nedenle Adli Yıl açılışında ikisinden birini seçecek:

*Ya 2014'te yaşananları unutup 15 dakikalık sade suya tirit bir konuşma ile kendisine yeni bir siyasi rotanın kapısını aralayacak

*Ya da 15 dakikada tören için seçilen mekanın yanlışlığını vurguladığı, (hatta “edepsizlik” suçlamasını yeniden duymayı göze alarak) adalet sisteminde yaşanan sorunlara dair ciddi eleştirileri sıraladığı sağlam bir konuşmayla katılımını eleştirenleri mahcup edecek.

Hangisini seçeceğini bekleyip görmeliyiz"